021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟ بازار کدام بهتر است؟

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟

یک مهندس کامپیوتر بعد از فارغ التحصیلی در زمینه های تخصصی مختلفی مشغول به کار می شود . وظایف هر کدام از این تخصص ها به اختصار در زیر ذکر شده است…

 مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟ یک مهندس کامپیوتر بعد از فارغ التحصیلی در زمینه های تخصصی مختلفی مشغول به کار می شود . وظایف هر کدام از این تخصص ها به اختصار در زیر ذکر شده است :

وظایف مهندس سخت افزار:

طراحی سخت افزار جدید

آزمایش مدلهای کامل شده سخت افزارهای ساخته شده

به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت آماده بودن برای کار با نرم افزارهای جدید

تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و …..

وظایف برنامه نویس:

نوشتن برنامه های کامپیوتر در زبان های مختلف مانند c++ و Java مطابق با نظر طراح (در پروژه های گروهی) یا کارفرما و مشتری (در پروژه های فردی)

به روز کردن و گسترش برنامه های موجود با توجه به نیاز کارفرما یا نیاز بازار

تست و اشکال زدایی برنامه های تولید شده

استفاده از کتابخانه کدها برای سهولت در نوشتن برنامه ها

بررسی مداوم فن آوری های جدید در حوزه برنامه نویسی و استفاده از آخرین تکنیک ها برای نوشتن کدها و برنامه های جدید

تهیه برنامه های لازم به منظور اخذ گزارشات از عملکرد سیستم ها و بررسی مستمر برای ارتقاء کارآیی آنها

همکاری با طراحان، تحلیل گران، کارشناسان شبکه و بانک های اطلاعاتی به منظور ایجاد تسهیلات لازم در بکارگیری سیستم های مورد نظر

همکاری با گرافیست ها و طراحان گرافیکی برای زیباتر شدن ظاهر نرم افزار تولیدی

وظایف طراح وب:

تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار طراح وب است.

تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.

ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب – برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.

اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.

آزمایش و اصلاح طراحی سایت در صورت نیاز

گذاشتن سایت روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما

وظایف کارشناس شبکه:

راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید – به منظور راه اندازی شبکه و یا ارتقاء عملکرد و کارایی آن

ایجاد حساب های کاربری، تعیین حیطه دسترسی و کلمه عبور برای کاربرانی که در محیط شبکه از امکانات آن استفاده می کنند.

حفظ امنیت در شبکه – زیرا استفاده کاربران از محیط شبکه باید همراه با امنیت کامل باشد تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد. امنیت تبادلات مالی در محیط شبکه (بانکداری الکترونیکی) از مهمترین مصادیق نیاز به حفظ امنیت در محیط شبکه است.

شناسایی و رفع عیوب شبکه

تهیه برنامه های زمانبندی برای تعمیر و نگهداری شبکه

ارائه خدمات فنی به کاربران نهایی – گاهی اوقات برخی از کاربران شبکه دچار مشکلاتی می شوند که متخصص شبکه باید برای رفع مشکل آنها اقدام نماید.

نظارت و مدیریت روزانه بر نحوه استفاده از شبکه

برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های جدید – به منظور افزایش کارایی شبکه تحت کنترل یا بررسی و افزایش قابلیت های آن برای استفاده کاربران

انتخاب رشته کنکور 1400

کار مهندس برق چیست؟

 مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟ با توجه به اینکه مهندسی برق دارای شاخه های مختلفی است فارغ التحصیل هر شاخه دارای وظایفی است که در زیر ذکر شده است .

مخابرات:

طراحی سیستمهای مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی، سیستمهای رادار و جنگ الکترونیک و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور

طراحی اجزای فرستنده گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن ها، طراحی موج بر و شبیه سازی

تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه های مخابراتی

انجام پروژه های مختلف بخش نظامی و غیرنظامی

الکترونیک:

طراحی برد های fpga ، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکروکنترلرهای عمومی یا خاص

انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک

طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستمهای ارتباطی، پروژه های عمدتا تجاری

کنترل:

کنترل فرایندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن

قدرت:

طراحی و نظارت بر شبکه قدرت، طراحی نیروگاهها و مشاوره در زمینه احداث نیروگاههایی که با انرژیهای نو کار می کنند.

مهندس کامپیوتر کجاها میتونه کار کنه ؟

 مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟ با توجه به اینکه دانشجویان این رشته می توانند بعد از یک یا دو ترم گرایش خود را انتخاب کنند و همچنین سرعت رشد حوزه کامپیوتر و آی تی به سرعت در حال افزایش است مشاغل زیاد و متنوعی برای این رشته وجود دارد که می توان به مشاغلی چون مهندس سخت افزار، برنامه نویس کامپیوتر، وب مستر، طراح سایت، کارشناس طراحی، توسعه و پشتیبانی نرم افزار، کارشناس شبکه و … اشاره کرد. به عنوان نمونه در ادامه توضیحاتی در خصوص طراح وب و کارشناس شبکه ارائه می شود.

برای شغل طراح وب می توان گفت معمولا طراح وب سایت به صورت تمام وقت مشغول به کار است اما بسیاری از طراحان وب به صورت آزاد کار می کنند و ساعت کاری شان در اختیار خودشان می باشد. گاهی بنا به نیاز یک پروژه یا به دلیل بروز برخی مشکلات در سایت مشتری در خارج از ساعات کاری نیز باید فعالیت کنند. محل کار طراح وب می تواند در یک شرکت و یا در خانه باشد. مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟

کارشناس شبکه می تواند در سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی کار کند. همچنین می تواند در شرکت های حوزه فناوری اطلاعات استخدام شده و یا به صورت قراردادی با آنها کار کند. با کسب تجربه بیشتر هم می توان به رده های مدیریتی در این حوزه دست یافت.

یک مهندس برق در چه جاهایی مشغول به کار می شود؟

 مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟ مهندس برق با توجه به گرایش های تحصیلی خود می توانند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود.

محیط کار این رشته ، محیطی تمیز است و معمولا آلودگی ندارد. محیط کار اصولا در داخل شهر است و شبیه یک محیط اداری است (هرچند اداری نیست). به طور خلاصه اکثر مهندسین برق در اتاق هایی که با ابزارهای تمیز مجهز شده کار می کنند ( به جز مهندسین قدرت که در محیطهای کارخانه ای کار می کنند).

آیا با مدرک مهندسی کامپیوتر می توان استاد دانشگاه شد؟ 

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی کامپیوترو برق می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید. مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق ؟