021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟ بازار کدامیک در حال حاضر بهتر است ؟

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟ بازار کدامیک در حال حاضر بهتر است ؟

 

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟ فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نساجی ، صنعت پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز مشغول به کار شوند. 

آینده شغلی مهندسی شیمی

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟ همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس مواد خوراکی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی ، کارشناس تحقیقات بازار کارشناس ، مدیر خرید و تدارکات مدیر فروش مدیر تولید ، مدیر بازاریابی ، مدیر کنترل پروژه و یا کارشناس کنترل کیفیت به فعالیت بپردازند.
ساعت کاری مهندس شیمی معمولا مطابق با ساعات کاری اداری است . البته وقتی روی پروژه ای کار می کند، گاهی لازم است زمان بیشتری را سر کار خود باشد تا بتواند پروژه را به موقع تحویل دهد.

آینده شعلی مهندسی نفت

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟ مهندسان نفت می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوند. همچنین با کسب مدارک عالی دانشگاهی امکان کار در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم می شود.
فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت به طور کلی یابه شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی وارد می شوند.

باید بدانید به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جمله مهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. لذا چند فاکتور برای ورود به بازار کار مهم است که باید در نظر بگیرید از جمله: تسلط به زبان انگلیسی، نوع دانشگاهی که تحصیل می کنید و معدل کسب شده در دانشگاه.مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟
ساعات کار مهندس نفت با توجه به نوع تخصص و محل کار او متفاوت است. به طور کلی پرسنل دکل و سکوهای نفتی (منطقه عملیاتی) به صورت اقماری (دو هفته کار و دو هفته استراحت) و در دو شیفت کاری (روزکار و شب کار) مشغول به کارند. به عبارت دیگر در یک ماه، چهار شیفت کاری وجود دارد. سایر کارکنان دکل همچون کمپانی‌من، رئیس دستگاه، زمین‌شناس، گل‌نگار، گلشناس، پزشک، مکانیک و برقکار که حدود ۱۰۰ نفر برای یک دکل می شوند، معمولا در طول شبانه‌روز در محل دکل حضور دارند.مهندسی نفت یا مهندسی شیمی ؟

انتخاب رشته کنکور 1400

وظایف مهندس شیمی چیست؟

وظایف یک مهندسی شیمی به طور کلی عبارتند از:
آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه
استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر
برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)
توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد
همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید
نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید
طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید
همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

وظایف مهندس نفت چیست؟

وظایف و مسئولیت های مهندس نفت (در صورتی که مطابق با تخصصش به کار مشغول شده باشد) به حوزه ای که کار می کند بستگی دارد. به طور کلی وظایف کلی مهندس نفت در بخش های مختلف شامل موارد زیر است :
طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز به سودآورترین روش
توسعه راه های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره های نفتی
توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز
اطمینان یافتن از ارزیابی درست چاه ها
استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه ها و انجام درست عمل حفاری
اطمینان یافتن از نصب، بکارگیری و نگهداری درست از تجهیزات
همکاری با سایر متخصصان مانند زمین شناسان، مهندسان شیمی و…

با مدرک مهندسی شیمی یا مهندسی نفت می توان استاد دانشگاه شد؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی شیمی و مهندسی نفت می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.