021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

معرفی رشته مهندسی مدیریت اجرایی و بازار کار موجود

معرفی رشته مهندسی مدیریت اجرایی و بازار کار موجود

مهندسی مدیریت اجرایی جزو رشته های میان رشته ای است که هدف آن توسعه و بسط دانش دانشجویان در رشته هایی همچون مهندسی مکانیک ، صنایع ، برق ، کامپیوتر و عمران است.

مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه ی مهندسی به واسطه ارائه دوره های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی مکانیک،صنایع،برق،کامپیوتر ،عمران طراحی شده است. دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته، آموزش های مرتبط با پایه های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن در تخصص های مختلف را فرا می گیرند.

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در اغلب رشته های مهندسی و به ویژه رشته ای که پودمان آنرا به عنوان اختیاری انتخاب کرده اند، به راحتی ادامه تحصیل دهند. آنها توانایی ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای رشته های مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران را دارا می باشند.

بازار کار رشته مهندسی مدیریت اجرایی

فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی میتوانند از بازار کار گسترده ای بهره مند شوند. وقتی یک سازمان یا ارگان اگر همزمان هم برای سیستم های کامپوتری خود به یک مهندس کامپیوتر و برای بهبود کیفیت و رشد روند سازمان به یک مهندس صنایع نیاز داشته باشد میتواند از یک مهندس مدیریت اجرایی بجای دو نفر استفاده کند.

 همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت اجرایی چون از تمام رشته های فنی مهندسی اطلاعات لازمه را دارند بنابراین میتوانند در کلیه گرایش های فنی مهندسی که در بالا ذکر شد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند.

دانشجویان رشته مهندسی مدیریت اجرایی هیچگونه محدودیتی از نظر ادامه تحصیل و شغلی ندارند.
از آنجایی که عدم وجود مدیریت مناسب در کشورمان مانع پیشرفت شده است برای همین تربیت و آموزش مدیران اجرایی که بتوانند باعث بهبود کیفیت و روند سازمان ها با برنامه ریزی مناسب،مدیریت مناسب: مدیریت هزینه ها ، منابع انسانی،…. با استراتژی مناسب و کارآمد بسیار حائز اهمیت است.
بزرگانی مثل بیل گیتس، استیو جابز و سایر افراد موفق بنابه گفته خودشان با استفاده از اصول مدیریتی و شناخت استراتژی ها در موقعیت های حساس و بحرانی مختلف باعث پیشرفت خود و کشورشان شده اند.
پس دانشجویانی که در رشته مهندسی مدیریت اجرایی تحصیل کرده اند نسبت به سایر دانشجویان اطلاعات بیشتری دارند چون دانشجویان دیگر رشته ها فقط و فقط از رشته تحصیلی خود اطلاعات لازمه را دارند و بعد ها برای ادامه تحصیل باید در حوزه تحصیلی خود ادامه تحصیل داشته باشند. ولی دانشجویان رشته مهندسی مدیریت اجرایی هم از رشته مدیریت و هم از تمامی رشته های فنی مهندسی پیش زمینه و اطلاعات دارند چرا که یک مدیر اجرایی باید از تمامی جوانب، فردی مطلع و آگاه باشد تا با مدیریت مناسب باعث پیشرفت و بهبود کیفیت شود.

انتخاب رشته کنکور 1400

پتانسیل های شغلی مهندسین رشته مورد بحث به دو گروه دسته بندی می شود:

۱- پیش از گذراندن پودمان تخصصی

نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی کوچک
طراحی معماری ساختمان
نظارت عالیه در پروژه های ساختمانی کوچک
بهره بردار در پروژه های سد سازی
بهره بردار در پروژه های نیروگاهی کوچک
طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات ساختمان
نظارت و اجرا سیستم های گرمایش- سرمایش و تهویه مطبوع
نظارت و اجرا در کارگاه و کارخانه های ماشین سازی
نظارت و اجرا در صنعت خودرو
نظارت و اجرا در صنایع ساخت و تولید
برنامه نویسی- مهندسی صنایع- CNC
کارشناس کنترل پروژه
مدیریت و کنترل بهره وری سیستم های اطلاعات مدیریت
کارشناس MIS
طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات الکتریکی ساختمانی
طراحی، نظارت و اجرا سیستم های برق رسانی
بهره برداری و نگهداری ماشین های الکتریکی
نگهداری مراکز داده ای
تولید، نظارت و اجرای سیستمهای رایانه ای کوچک
تاسیس و مدیریت شرکت های رایانه ای با موضوع سخت افزار، شبکه و اینترنت
ایجاد ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی و دروس مجازی
طراحی شبکه های کوچک کامپیوتری

۲- پس از گذراندن پودمان تخصصی
– مهندسی عمران

مدیریت طراحی و سازه های کوچک
مدیریت نظارت و مهندس ناظر در پروژه های عمرانی
مدیریت پیمانکار، کادر فنی و اجرایی ساخت در پروژه های عمرانی
مدیریت نظارت عالیه، کادر فنی نظارت عالیه در پروژه های عمرانی

– مهندسی مکانیک

طراحی و مهندسی درصنایع خودروسازی قطعه سازی
طراحی و مهندسی در کارخانه های ماشین سازی
نظارت و اجرا سیستم های اتوماسیون صنعتی

– مهندسی صنایع

طرح ریزی واحد های صنعتی
کارشناس حسابداری
کارشناسی کنترل کیفیت
کارشناس MIS تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعات مدیریت
تعمیرات و نگهداری
کارشناس کنترل تولید و موجودی

– مهندسی برق

نظارت بر سیستم های الکتریکی کارخانه ها ( قدرت و اتوماسیون)
نظارت و اجرا تابلو های برق (قدرت و اتوماسیون)
طراحی و ساخت ترانسفورماتور های کوچک
کار در کارخانه های ترانسفورماتورهای بزرگ
نظارت و اجرا مدارهای کنترلی و اندازه گیری الکتریکی
بهره برداری از واحد های مخابراتی

– مهندسی کامپیوتر

طراحی و ساخت بانک های اطلاعاتی
مدیریت پروژه های نرم افزاری در سطح کوچک و متوسط
تولید سخت افزارهای اتوماسیون صنعتی
تولید بردهای آزمایشگاهی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد ؛ مهندسی مدیریت اجرایی جزو رشته های میان رشته ای است یعنی خود از چندین رشته تشکیل شده است اما از نظر علمی و کاربردی بیشتر به رشته مهندسی صنایع نزدیک است و به دلیل توانایی های گسترده ای که دارد ، می توان گفت که بازار کار خیلی خوبی دارد.
اما علاقمندان به این رشته باید بدانند که جهت رسیدن به موفقیت در کنکور پر رقابت ریاضی و نیز قبولی در رشته ی پر مخاطب مهندسی مدیریت اجرایی ، تنها تکیه بر درصدها و رتبه های قبولی سال گذشته کفایت نمی کند بلکه جهت تحقق این هدف ، باید در یکسال مطالعه ی کنکوری از برنامه ریزی مطالعاتی حرفه ای و هدفمند شده جهت قبولی در این رشته استفاده کنید به گونه ای که مطمئن باشید برنامه ریزی ها و روش های مطالعه شما درست و در نهایت منجر به قبولی در رشته مهندسی مدیریت اجرایی بشود.

همچنان توصیه می کنیم برای انجام یک انتخاب رشته ی موفق و مطمئن حتما باید از رتبه قبولی های سال قبل اطلاع کامل و کافی داشته باشید چرا که در انتخاب رشته کنکور ریاضی 98-99 اطلاع از رتبه ، تراز و درصد های قبولی های رشته مهندسی مدیریت اجرایی در کنکور سال گذشته می تواند بر انتخاب رشته ی شما بسیار موثر و کار آمد باشد.

 مهندسی مدیریت اجرایی تخصصی مفید در تمامی زمینه ها

 اما همانطور که در ابتدای این مطلب نیز گفته شد ، نمیتوان و نباید به این رتبه ها و حد نصاب های قبولی در رشته مهندسی مدیریت اجرایی و برای قبولی در کنکور 98-99 به طور 100 درصد اطمینان و اعتماد کرد چرا که مطمئنا و مثل هر سال عواملی مثل کاهش و یا افزایش ظرفیت قبولی ها ، تغییراتی در رتبه قبولی و انتخاب رشته ی کنکور سراسری 98-99 وجود خواهد داشت اما به شما قول می دهیم که اگر میانگین رتبه ی شما از آنچه که در اینجا گفته شده بهتر بود ، اطمینان یابید که در رشته مهندسی مدیریت اجرایی کنکور 98-99 قبول می شوید.