معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

  معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

زیست شناسی سلولی و ملکولی یکی از رشته های علوم پایه است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی پایه گذاری شده است و برای اینکه به  رشته  زیست شناسی علاقه مند شوید، باید حافظه خوبی داشته باشید و به درس شیمی و زیست علاقه داشته باشید. رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی  شامل مطالعه زیست شناسی در سطح ملکولی است. این حوزه دارای وجوه مشترکی بازیست شناسی ، شیمی و به طور خاص با علم ژنتیک و بیوشیمی است. زیست شناسی سلولی و ملکولی علم استنباط برهم کنش های مولکولی فعالیت های بیولوژی در بین سیستم های مختلف درون سلولی است.

 

گرایش های کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

فارغ التحصیلان این رشته در ایران می توانند در مقطع کارشناسی ارشد ، تحصیلات خود را در گرایش های زیر ادامه دهند:

 • زیست شناسی سلولی و ملکولی
 • ژنتیک
 • میکروبیولوژی
 • بیوشیمی
 • بیوفیزیک
 • زیست فناوری
 • زیست فناوری گرایش دریا
 • زیست فناوری صنعت و محیط زیست

 

بازار کار رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در جهان

یک زیست شناس سلولی و ملکولی می تواند در موقعیت های مختلف شامل: بیمارستان ها، دانشگاه ها، آزمایشگاه های مستقل، کالج ها، کمپانی های غیرانتفاعی و آژانس های دولتی مشغول به کار شود.

میانگین درآمد افراد شاغل در این رشته در برخی از نقاط جهان به شرح زیر می باشد:

 • در اروپا میانگین درآمد افراد ۳۶۰۰۰ یورو در سال می باشد که البته این مقدار بر اساس تجربه فرد و کمپانی های مختلفی که او در آن ها مشغول به کار می شود، متغیر است.
 • در کانادا میزان درآمد به ۵۲۰۰۰ دلار کانادا در سال می رسد.
 • میانگین درآمد سالانه در هند ۴۱۵,۲۴۴ Rs معادل ۲۷ میلیون تومان می باشد.
 • در آمریکا میانگین درآمد افراد در رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی ۷۳,۶۳۶$ در سال می باشد.( از حداقل ۳۹,۹۲۵ $ تا حداکثر ۱۱۳,۰۹۹ $)

نگاهی جزئی تر به درآمد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در آمریکا

سطح کاری میانگین درآمد در ساعت میانگین درآمد در ماه
افراد مبتدی ۱۹٫۱۹$ ۳۹,۹۲۴٫۹$
دانشجویان سال سوم ۲۴٫۹۹$ ۵۱,۹۸۹٫۱$
افراد متجرب ۳۳٫۸۰$ ۷۰,۲۹۹٫۹$
دانشجویان سال آخر ۴۱٫۶۱$ ۸۶,۵۴۹٫۵$
افراد حرفه ای ۵۴٫۳۵$ ۱۱۳,۰۴۸٫۸$

به طور میانگین میزان رضایت شغلی در این رشته ۳٫۱/۵ می باشد.

آینده شغلی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در ایران

فرصت های شغلی این رشته در ایران که در مسیر توسعه وجود دارد، محدود نیست. اما در کشورمان اگر فردی به امید آینده مالی خوب و زود بازده بودن به سراغ این رشته و برخی دیگر از رشته های علوم پایه بیاید، اشتباه کرده است.

بیشترین آینده شغلی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در ایران شامل پژوهشگری و تدریس است که البته مشاغل دولتی مانند کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشت، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی هم در برمی گیرد.

 

تعدادی از مراکز تحقیقاتی بزرگ کشور مانند انستیتو پاستور، مرکز تحقیقات بین المللی ژنتیک ایران، مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی کشور می توانند پذیرای فارغ التحصیلان این رشته باشد. علاوه بر این، فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی می توانند با تاسیس شرکت های خصوصی تولید کننده مواد اولیه آزمایشگاه های سلولی و ملکولی یا آزمایشگاه هایی که تست های آن ها در سطح مولکولی است، به وضعیت مالی نسبتا خوبی برسند.

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ با تیم مشاوره ای موسسه یک شو

»» اگر می خواهید زودتر جذب بازار کار شوید!

دو عامل مهم در استخدام در این رشته تجربه و مهارت است و البته کارفرماها ترجیح می دهند افرادی با توانایی برقراری روابط اجتماعی، مشارکت در کار های گروهی مختلف، توجه بسیار به جزئیات و افرادی با تمایل به فراگیری پیوسته و به روز اطلاعات (lifelong learning ) را استخدام کنند.

قابل ذکر است که موقعیت های شغلی برای افرادی که در یکی از گرایش های این رشته phD دارند، بیشتر فراهم است.