رتبه و درصد مورد نیاز برای قبولی در رشته حقوق

رتبه و درصد مورد نیاز برای قبولی در رشته حقوق 

تبه رشته ی حقوق جزء رشته های پرطرفدار و پرمخاطب در گروه علوم انسانی می باشد که هرساله به دلیل بازار کار زیاد و شرایط کاری مناسب متقاضیان زیادی برای قبولی در این رشته کنکور می دهند و ثبت نام می کنند. در این مقاله به صورت کامل رشته حقوق برای شما عزیزان گردآوری شده است .

 

رشته حقوق  در جامعه از این جهت دارای اهمیت است که قواعد و مقرراتی را که برروابط میان اشخاص حاکم است ،بررسی می نماید.

مهم ترین و پرتکرارترین درس هایی که در رشته حقوق در دانشگاه موردمطالعه قرار می گیرد، شامل حقوق مدنی،حقوق جزای عمومی و اختصاصی،حقوق بین الملل،آیین دادرسی مدنی،آیین دادرسی کیفری،حقوق تجارت،متون فقه،اصول فقه و قواعد فقه می باشد.

دانشجویان رشته حقوق بعد از دوره ی کارشناسی ،در مرحله ی کارشناسی ارشد و دکترا می توانند گرایش های مختلف را انتخاب نموده وبه مطالعه ی تخصصی دروس همان گرایش بپردازند..

سر فصل ها

 • ۱ در کشور ما اصلی ترین گرایش های مختلف حقوق عبارت اند از:
 • ۲ لازمه‌ی تحصیل و اشتغال رشته حقوق
 • ۳ رتبه ی آخرین فرد قبولی رشته حقوق در تهران
 • ۴ لیست دانشگاه هایی که در رشته حقوق دانشجو می پذیرد:

در کشور ما اصلی ترین گرایش های مختلف حقوق عبارت اند از:

حقوق خصوصی(که به بررسی روابط خصوصی میان افراد مانند معاملات می پردازد)حقوق عمومی(که به بررسی روابط میان حکومت ومردم می پردازد)حقوق جزا(که به بررسی جرایم و مجازات ها می پردازد)حقوق خانواده(که به مطالعه ی نهادهایی مثل ازدواج و طلاق می پردازد.)

و حقوق بین الملل(که به مطالعه ی روابط میان نهادهای بین المللی در جامعه ی بین المللی می پردازد، یک سری گرایش های جدیدهم در سال های اخیرمجال مطالعه ی تخصصی تر را برای دانشجویان درمقاطع بالاترفراهم نموده است که حقوق تجارت بین الملل،حقوق مالکیت فکری،حقوق اقتصادی و حقوق نفت و گاز ازآن جمله هستند.

دانشجویان این رشته می توانند پس از اتمام دوره ی کارشناسی در آزمون های ورودی مشاغلی مثل وکالت،قضاوت،سردفتری اسنادرسمی و مشاوره ی حقوقی شرکت کرده و بعد ازگذراندن دوره ی کارآموزی هریک وارد این مشاغل شوند..

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به دلیل برخورداری از فضای آموزشی و تحقیقاتی مناسب و طیف وسیعی ازاساتید وپژوهشگران برجسته و امکان تبادل نظر میان دانشجویان در تشکل های علمی مختلف می تواند مکان مناسبی برای شروع و ادامه تحصیل علاقه مندان به این رشته باشد

رشته‌ی حقوق رتبه‌ی اول را در رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی دارد. این امر می‌تواند ناشی از آینده‌ی شغلی متنوع در این رشته باشد؛ اعم از وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوره‌ی حقوقی در شرکت‌ها و بانک‌ها و … یا ناشی از جذاب بودن آگاهی از قوانین و توانایی اظهارنظر در مباحث تخصصی حقوقی باشد.

توانایی های لازم رشته حقوق

رشته حقوق مانند خیلی از رشته ها نیست که فرد به صورت خصوصی کار را انجام دهد و نتیجه را ارائه دهد بلکه رشته حقوق با افراد مختلفی در ارتباط هست و فردی که این رشته را مطالعه می کند لازم است که از قدرت بیان بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین بتواند مسائل مورد نظر را استدلال کند. خلاقیت ذهنی داشته باشد و جسارت بیان و عملکرد لازم را داشته باشد.

شاید به دست آوردن مدرک لیسانس در رشته حقوق کار چندان مشکلی نباشد اما حقوقدان شدن و شاغل شدن در این رشته و موفق بودن کار بسیار سختی است زیرا شخصی که حقوقدان می‌شود باید از بسیاری از علوم در حد کفایت اطلاعات داشته باشد و بتواند به خوبی از پس وظایفی که به او محول می‌شود برآید. همانطور که پیشتر گفتیم نیاز است فرد علاوه بر استعداد زبان و ادبیات فارسی قوی داشته باشد تا بتواند به مسائلی را که استدلال کرده و به نتیجه رسیده است را به خوبی بیان کند و افراد مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

حقوق

درس ها و واحدهای رشته حقوق

دروس پایه

مقدمه علم حقوق

حقوق جزای عمومی

حقوق اساسی

حقوق مدنی

مبانی علم اقتصاد

عربی

مالیه عمومی

مبانی جامعه شناسی.

دروس اصلی و تخصصی

آئین دادرسی مدنی

متون حقوقی

آئین دادرسی کیفری

حقوق اساسی

حقوق جزای عمومی

حقوق بین المللی عمومی

حقوق سازمانهای بین المللی

حقوق اداری

اصول فقه

متون فقه

حقوق تجارت

قواعد فقه

حقوق تطبیقی

ادله ثبات دعوی

حقوق کار

پزشکی قانونی

کار تحقیقی

حقوق بین المللی خصوصی

تسلط بر زبان عرب و فرانسه هم به اغلب دانشجویان حقوق توصیه می‏شود.

لازمه‌ی تحصیل و اشتغال

برای موفق بودن در رشته حقوق تنها علاقه کافی نیست بلکه باید فردی که رشته حقوق و مطالعه می‌کنند فن بیان بالایی داشته باشد و بتواند مطالب را به خوبی بنویسد و روحیه جستجوگری داشته باشد. همچنین در زبان انگلیسی عربی و فرانسه تا حد زیادی تسلط داشته باشد و بتواند مسائل را به خوبی ارزیابی کنند.

بازار کار، درآمد و حقوق

از بهترین کارهایی که فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند در آن به کار کردن به پردازند وکالت است که نیازمند گذراندن آزمون کانون وکلا و گرفتن پرونده وکالت است. بعد از اینکه فرد در آزمون قضاوت شرکت کرد و مصاحبه شفاهی را قبول شد میتواند با استفاده از آزمون های استخدامی در اداره های مختلف مشغول به کار شود.

به علت ازدیاد فارغ التحصیلان در این رشته در حال حاضر شاغل شدن کار آسانی نیست و با محدودیت‌های زیادی مواجه است. اما اگر دانشجویی در کار خود بسیار خوب و توانمند ظاهر شود می تواند به شاغل شدن در دادگستری و مشاور حقوقی بانک، شهرداری و شرکت های مختلف امید داشته باشد. شخصی که در آزمون ورودی کانون وکلا قبول شود بعد از این که دو سال کار آموزی را با موفقیت سپری کند می تواند پروانه وکالت گرفته و دفتر وکالت تأسیس کند و همچنین اگر مدرک دکترای معتبری از دانشگاه دریافت کنند می‌توانند این رشته را در دانشگاه ها تدریس کند.

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰

کارهای مناسب فارغ التحصیل مقطع کارشناسی

 • قضا
 • بازپرسی و دادیاری
 • تحریر ادله (معاینه محل و استماع گواهان محلی و استماع اظهارات متداعین معذور از حضوردر دادگاه)
 • امور ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی
 •  ادارات اجرای احکام شامل موارد مدنی و کیفری
 • ادارات ثبت اسناد و املاک
 • دفاتر اسناد رسمی بصورت سردفتر و دفتریار
 • وکالت دعاوی خصوصی و دولتی
 • تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی
 • مشاوران حقوقی

لازمه‌ی تحصیل و اشتغال رشته حقوق

عوامل موفقیت در این رشته، در کنار علاقه که لازمه‌ی هر امری است، فن بیان خوب، توانایی نوشتن مطلب، روحیه‌ی جستجوگری، تسلط در زبان انگلیسی یا فرانسه و عربی، توانایی تحلیل و ارزیابی مسائل به گونه‌ای که درس منطق در مقطع دبیرستان تبدیل به یک درس مهم و بنیادی در دانشگاه با عنوان اصول فقه می‌شود؛ بنابراین تصور این امر که رشته‌ی حقوق یک رشته‌ی حفظی است درست نیست.

۱) کارشناسی: ریشه و بنیاد آموختن علم حقوق در این دوره حاصل می‌شود؛ به این معنا که دانشجو همه‌ی درس‌های لازمه‌ی فعالیت در این رشته را در ابعاد وسیع می‌آموزد و پشتکار خود دانشجو در این مقطع نقش قابل توجهی دارد.

۲) کارشناسی ارشد: در این مقطع دانشجو به طور تخصصی با زمینه‌ی گرایش انتخابی خود آشنا می‌شود. در گرایش جزا تصوری وجود دارد که این گرایش، گرایشی ناملایم است و فقط به جرم و جنایت می‌پردازد که صحیح نیست؛ زیرا دغدغه‌ی اصلی این رشته تحویل انسان درست به جامعه، بحث علت‌شناسی جرم، ارزیابی کارکردهای فردی و اجتماعی مجازات‌های متنوع است.

زمینه‌های شغلی رشته حقوق

یکی از زمینه‌های شغلی این رشته، وکالت است که مستلزم موفقیت در آزمون کانون وکلا و اخذ پروانه‌ی وکالت است. قضاوت یکی دیگر از زمینه‌های شغلی است که لازمه‌ی آن موفقیت در آزمون کتبی قضاوت و مصاحبه‌ی شفاهی است. مشاوره‌ی حقوقی در ادارات که از طریق آزمون‌های استخدام ادارات صورت می‌گیرد. سردفتری که با موفقیت در آزمون خاص آن قابل دسترسی است.

برای آشنایی بیشتر با این رشته باید گفت که دروس اصلی این رشته شامل:

آئین دادرسی مدنی ، متون حقوقی ، آئین دادرسی کیفری ، حقوق اساسی ، حقوق سازمانهای بین المللی ،حقوق جزای عمومی ، حقوق بین المللی عمومی ، حقوق اداری، اصول فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، متون فقه ،حقوق تطبیقی، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین المللی خصوصی، حقوق کار، ادله ثبات دعوی می باشد.

به علاقمندان به تحصیل در رشته حقوق توصیه می شودسطح سواد و تسلط خود را بر روی زبان عربی و فرانسه افزایش دهند.هم چنین توانایی در استفاده از کتب فقهی،قدرت استنباط بالا،آشنایی کامل با زبان ادبیات فارسی،منطق،عربی و جامعه شناسی از لازمه موفقیت در این رشته می باشد.

درصد دروس و آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته حقوق در کنکور

 

رتبه ی آخرین فرد قبولی رشته حقوق در تهران

rotbe akharin ghanooli hoghoogh tehran

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در قم

2

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در زنجان

3

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در مشهد

4

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در قزوین

5

نمونه کارنامه قبولی رشته حقوق

6

نمونه کارنامه قبولی رشته حقوق

7

امکان ادامه تحصیل در رشته حقوق تا مقطع دکتری تخصصی برای تمام گرایشهای رشته حقوق وجود دارد.

لیست دانشگاه هایی که در رشته حقوق دانشجو می پذیرد:

دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آمل
دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ
دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا (ع
دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه فردوسی مشهد
مجتمع آموزش عالی گناباد
دانشگاه غیرانتفاعی مفید قم
دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران
دانشگاه آیت اله بروجردی
دانشگاه حکیم سبزواری
دانشگاه بوعلی سینا
دانشگاه اصفهان
دانشگاه بیرجند
دانشگاه شهید مدنی
دانشگاه بین المللی امام خمینی
دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران
دانشگاه زنجان
دانشگاه آیت الله حایری میبد
دانشگاه زابل
دانشگاه رازی
دانشگاه سمنان
دانشگاه شاهد
دانشگاه شهرکرد
دانشگاه شیراز
دانشگاه قم
دانشگاه کاشان
دانشگاه کردستان
دانشگاه گیلان
دانشگاه مازندران
دانشگاه مراغه
دانشگاه لرستان
دانشگاه الزهرا
دانشگاه یزد
دانشگاه بجنورد
دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی
دانشکده علوم انسانی حضرت معصومه
دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری
دانشکده غیر انتفاعی رفاه – تهران
ادامه تحصیل در رشته حقوق در مقاطع بالاتر

در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق امکان ادامه تحصیل در ۷ گرایش وجود دارد:

۱-حقوق خصوصی۲-حقوق عمومی۳-حقوق جزاوجرم شناسی۴-حقوق تجارت بین الملل۵-حقوق بین الملل۶-حقوق مالکیت معنوی۷-حقوق بشر

انتحاب رشته اصولی با موسسه یک شو

زمان اعلام نتایچ کنکور ۱۴۰۰

کارنامه کنکور ۱۴۰۰