021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

رتبه و درصد مورد نیاز برای قبولی در رشته حقوق

رتبه و درصد مورد نیاز برای قبولی در رشته حقوق 

تبه رشته ی حقوق جزء رشته های پرطرفدار و پرمخاطب در گروه علوم انسانی می باشد که هرساله به دلیل بازار کار زیاد و شرایط کاری مناسب متقاضیان زیادی برای قبولی در این رشته کنکور می دهند و ثبت نام می کنند. در این مقاله به صورت کامل رشته حقوق برای شما عزیزان گردآوری شده است .

 

رشته حقوق  در جامعه از اين جهت داراي اهميت است که قواعد و مقرراتي را که برروابط ميان اشخاص حاکم است ،بررسي مي نمايد.

مهم ترين و پرتکرارترين درس هايي که در رشته حقوق در دانشگاه موردمطالعه قرار مي گيرد، شامل حقوق مدني،حقوق جزاي عمومي و اختصاصي،حقوق بين الملل،آيين دادرسي مدني،آيين دادرسي کيفري،حقوق تجارت،متون فقه،اصول فقه و قواعد فقه مي باشد.

دانشجويان رشته حقوق بعد از دوره ي کارشناسي ،در مرحله ي کارشناسي ارشد و دکترا مي توانند گرايش هاي مختلف را انتخاب نموده وبه مطالعه ي تخصصي دروس همان گرايش بپردازند..

سر فصل ها

 • 1 در کشور ما اصلي ترين گرايش هاي مختلف حقوق عبارت اند از:
 • 2 لازمه‌ي تحصيل و اشتغال رشته حقوق
 • 3 رتبه ی آخرین فرد قبولی رشته حقوق در تهران
 • 4 لیست دانشگاه هایی که در رشته حقوق دانشجو می پذیرد:

در کشور ما اصلي ترين گرايش هاي مختلف حقوق عبارت اند از:

حقوق خصوصي(که به بررسي روابط خصوصي ميان افراد مانند معاملات مي پردازد)حقوق عمومي(که به بررسي روابط ميان حکومت ومردم مي پردازد)حقوق جزا(که به بررسي جرايم و مجازات ها مي پردازد)حقوق خانواده(که به مطالعه ي نهادهايي مثل ازدواج و طلاق مي پردازد.)

و حقوق بين الملل(که به مطالعه ي روابط ميان نهادهاي بين المللي در جامعه ي بين المللي مي پردازد، يک سري گرايش هاي جديدهم در سال هاي اخيرمجال مطالعه ي تخصصي تر را براي دانشجويان درمقاطع بالاترفراهم نموده است که حقوق تجارت بين الملل،حقوق مالکيت فکري،حقوق اقتصادي و حقوق نفت و گاز ازآن جمله هستند.

دانشجويان اين رشته مي توانند پس از اتمام دوره ي کارشناسي در آزمون هاي ورودي مشاغلي مثل وکالت،قضاوت،سردفتري اسنادرسمي و مشاوره ي حقوقي شرکت کرده و بعد ازگذراندن دوره ي کارآموزي هريک وارد اين مشاغل شوند..

دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران به دليل برخورداري از فضاي آموزشي و تحقيقاتي مناسب و طيف وسيعي ازاساتيد وپژوهشگران برجسته و امکان تبادل نظر ميان دانشجويان در تشکل هاي علمي مختلف مي تواند مکان مناسبي براي شروع و ادامه تحصيل علاقه مندان به اين رشته باشد

رشته‌ي حقوق رتبه‌ي اول را در رشته‌هاي دانشگاهي علوم انساني دارد. اين امر مي‌تواند ناشي از آينده‌ي شغلي متنوع در اين رشته باشد؛ اعم از وکالت، قضاوت، سردفتري، مشاوره‌ي حقوقي در شرکت‌ها و بانک‌ها و … يا ناشي از جذاب بودن آگاهي از قوانين و توانايي اظهارنظر در مباحث تخصصي حقوقي باشد.

توانایی های لازم رشته حقوق

رشته حقوق مانند خیلی از رشته ها نیست که فرد به صورت خصوصی کار را انجام دهد و نتیجه را ارائه دهد بلکه رشته حقوق با افراد مختلفی در ارتباط هست و فردی که این رشته را مطالعه می کند لازم است که از قدرت بیان بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین بتواند مسائل مورد نظر را استدلال کند. خلاقیت ذهنی داشته باشد و جسارت بیان و عملکرد لازم را داشته باشد.

شاید به دست آوردن مدرک لیسانس در رشته حقوق کار چندان مشکلی نباشد اما حقوقدان شدن و شاغل شدن در این رشته و موفق بودن کار بسیار سختی است زیرا شخصی که حقوقدان می‌شود باید از بسیاری از علوم در حد کفایت اطلاعات داشته باشد و بتواند به خوبی از پس وظایفی که به او محول می‌شود برآید. همانطور که پیشتر گفتیم نیاز است فرد علاوه بر استعداد زبان و ادبیات فارسی قوی داشته باشد تا بتواند به مسائلی را که استدلال کرده و به نتیجه رسیده است را به خوبی بیان کند و افراد مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

حقوق

درس ها و واحدهای رشته حقوق

دروس پایه

مقدمه علم حقوق

حقوق جزای عمومی

حقوق اساسی

حقوق مدنی

مبانی علم اقتصاد

عربی

مالیه عمومی

مبانی جامعه شناسی.

دروس اصلی و تخصصی

آئین دادرسی مدنی

متون حقوقی

آئین دادرسی کیفری

حقوق اساسی

حقوق جزای عمومی

حقوق بین المللی عمومی

حقوق سازمانهای بین المللی

حقوق اداری

اصول فقه

متون فقه

حقوق تجارت

قواعد فقه

حقوق تطبیقی

ادله ثبات دعوی

حقوق کار

پزشکی قانونی

کار تحقیقی

حقوق بین المللی خصوصی

تسلط بر زبان عرب و فرانسه هم به اغلب دانشجویان حقوق توصیه می‏شود.

لازمه‌ی تحصیل و اشتغال

برای موفق بودن در رشته حقوق تنها علاقه کافی نیست بلکه باید فردی که رشته حقوق و مطالعه می‌کنند فن بیان بالایی داشته باشد و بتواند مطالب را به خوبی بنویسد و روحیه جستجوگری داشته باشد. همچنین در زبان انگلیسی عربی و فرانسه تا حد زیادی تسلط داشته باشد و بتواند مسائل را به خوبی ارزیابی کنند.

بازار کار، درآمد و حقوق

از بهترین کارهایی که فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند در آن به کار کردن به پردازند وکالت است که نیازمند گذراندن آزمون کانون وکلا و گرفتن پرونده وکالت است. بعد از اینکه فرد در آزمون قضاوت شرکت کرد و مصاحبه شفاهی را قبول شد میتواند با استفاده از آزمون های استخدامی در اداره های مختلف مشغول به کار شود.

به علت ازدیاد فارغ التحصیلان در این رشته در حال حاضر شاغل شدن کار آسانی نیست و با محدودیت‌های زیادی مواجه است. اما اگر دانشجویی در کار خود بسیار خوب و توانمند ظاهر شود می تواند به شاغل شدن در دادگستری و مشاور حقوقی بانک، شهرداری و شرکت های مختلف امید داشته باشد. شخصی که در آزمون ورودی کانون وکلا قبول شود بعد از این که دو سال کار آموزی را با موفقیت سپری کند می تواند پروانه وکالت گرفته و دفتر وکالت تأسیس کند و همچنین اگر مدرک دکترای معتبری از دانشگاه دریافت کنند می‌توانند این رشته را در دانشگاه ها تدریس کند.

زمان اعلام نتایج کنکور 1400

کارهای مناسب فارغ التحصیل مقطع کارشناسی

 • قضا
 • بازپرسی و دادیاری
 • تحریر ادله (معاینه محل و استماع گواهان محلی و استماع اظهارات متداعین معذور از حضوردر دادگاه)
 • امور ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی
 •  ادارات اجرای احکام شامل موارد مدنی و کیفری
 • ادارات ثبت اسناد و املاک
 • دفاتر اسناد رسمی بصورت سردفتر و دفتریار
 • وکالت دعاوی خصوصی و دولتی
 • تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی
 • مشاوران حقوقی

لازمه‌ي تحصيل و اشتغال رشته حقوق

عوامل موفقيت در اين رشته، در کنار علاقه که لازمه‌ي هر امري است، فن بيان خوب، توانايي نوشتن مطلب، روحيه‌ي جستجوگري، تسلط در زبان انگليسي يا فرانسه و عربي، توانايي تحليل و ارزيابي مسائل به گونه‌اي که درس منطق در مقطع دبيرستان تبديل به يک درس مهم و بنيادي در دانشگاه با عنوان اصول فقه مي‌شود؛ بنابراين تصور اين امر که رشته‌ي حقوق يک رشته‌ي حفظي است درست نيست.

1) کارشناسي: ريشه و بنياد آموختن علم حقوق در اين دوره حاصل مي‌شود؛ به اين معنا که دانشجو همه‌ي درس‌هاي لازمه‌ي فعاليت در اين رشته را در ابعاد وسيع مي‌آموزد و پشتکار خود دانشجو در اين مقطع نقش قابل توجهي دارد.

2) کارشناسي ارشد: در اين مقطع دانشجو به طور تخصصي با زمينه‌ي گرايش انتخابي خود آشنا مي‌شود. در گرايش جزا تصوري وجود دارد که اين گرايش، گرايشي ناملايم است و فقط به جرم و جنايت مي‌پردازد که صحيح نيست؛ زيرا دغدغه‌ي اصلي اين رشته تحويل انسان درست به جامعه، بحث علت‌شناسي جرم، ارزيابي کارکردهاي فردي و اجتماعي مجازات‌هاي متنوع است.

زمينه‌هاي شغلي رشته حقوق

يکي از زمينه‌هاي شغلي اين رشته، وکالت است که مستلزم موفقيت در آزمون کانون وکلا و اخذ پروانه‌ي وکالت است. قضاوت يکي ديگر از زمينه‌هاي شغلي است که لازمه‌ي آن موفقيت در آزمون کتبي قضاوت و مصاحبه‌ي شفاهي است. مشاوره‌ي حقوقي در ادارات که از طريق آزمون‌هاي استخدام ادارات صورت مي‌گيرد. سردفتري که با موفقيت در آزمون خاص آن قابل دسترسي است.

برای آشنایی بیشتر با این رشته باید گفت که دروس اصلی این رشته شامل:

آئین دادرسی مدنی ، متون حقوقی ، آئین دادرسی کیفری ، حقوق اساسی ، حقوق سازمانهای بین المللی ،حقوق جزای عمومی ، حقوق بین المللی عمومی ، حقوق اداری، اصول فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، متون فقه ،حقوق تطبیقی، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین المللی خصوصی، حقوق کار، ادله ثبات دعوی می باشد.

به علاقمندان به تحصیل در رشته حقوق توصیه می شودسطح سواد و تسلط خود را بر روی زبان عربی و فرانسه افزایش دهند.هم چنین توانایی در استفاده از کتب فقهی،قدرت استنباط بالا،آشنایی کامل با زبان ادبیات فارسی،منطق،عربی و جامعه شناسی از لازمه موفقیت در این رشته می باشد.

درصد دروس و آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته حقوق در کنکور

 

رتبه ی آخرین فرد قبولی رشته حقوق در تهران

rotbe akharin ghanooli hoghoogh tehran

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در قم

2

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در زنجان

3

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در مشهد

4

رتبه ی آخرین فرد قبولی حقوق در قزوین

5

نمونه کارنامه قبولی رشته حقوق

6

نمونه کارنامه قبولی رشته حقوق

7

امکان ادامه تحصیل در رشته حقوق تا مقطع دکتری تخصصی برای تمام گرایشهای رشته حقوق وجود دارد.

لیست دانشگاه هایی که در رشته حقوق دانشجو می پذیرد:

دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آمل
دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ
دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا (ع
دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه فردوسی مشهد
مجتمع آموزش عالی گناباد
دانشگاه غیرانتفاعی مفید قم
دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران
دانشگاه آیت اله بروجردی
دانشگاه حکیم سبزواری
دانشگاه بوعلی سینا
دانشگاه اصفهان
دانشگاه بیرجند
دانشگاه شهید مدنی
دانشگاه بین المللی امام خمینی
دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران
دانشگاه زنجان
دانشگاه آیت الله حایری میبد
دانشگاه زابل
دانشگاه رازی
دانشگاه سمنان
دانشگاه شاهد
دانشگاه شهرکرد
دانشگاه شیراز
دانشگاه قم
دانشگاه کاشان
دانشگاه کردستان
دانشگاه گیلان
دانشگاه مازندران
دانشگاه مراغه
دانشگاه لرستان
دانشگاه الزهرا
دانشگاه یزد
دانشگاه بجنورد
دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی
دانشکده علوم انسانی حضرت معصومه
دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری
دانشکده غیر انتفاعی رفاه – تهران
ادامه تحصیل در رشته حقوق در مقاطع بالاتر

در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق امکان ادامه تحصیل در ۷ گرایش وجود دارد:

۱-حقوق خصوصی۲-حقوق عمومی۳-حقوق جزاوجرم شناسی۴-حقوق تجارت بین الملل۵-حقوق بین الملل۶-حقوق مالکیت معنوی۷-حقوق بشر

انتحاب رشته اصولی با موسسه یک شو

زمان اعلام نتایچ کنکور 1400

کارنامه کنکور 1400