رتبه لازم برای قبولی رشته مهندسی شهرسازی کنکور ۹۹

رشته مهندسی شهرسازی  : شهرسازی، مداخله در شهر از طریق تفکر، برنامه ریزی، طراحی و ساخت و ساز معبر، بنا و تنظیم فضا و فعالیت به منظور بهبود کیفیت زندگی ساکنان آن است.

آنچه که به طور معمول در شهرسازی صورت می‌گیرد، طراحی، تقویت و تنظیم فضا به منظور ایجاد توسعه‌ای موزون است. شهرسازی از طریق ابزار و روش‌های خود می‌کوشد تا با طراحی و تفکر به شبکه معابر، کاربری اراضی، تراکم (نفر در واحد سطح)، محدوده‌ها و حریم‌ها نظم بخشد.
واژه شهرسازی به عنوان یک علم و رشته اولین بار در ۱۹۱۰ و به دنبال مشکلات ناشی از انقلاب صنعتی مطرح شد،هر چند تاریخ شهرسازی به گذشته‌های بسیار دورتر و شکل گیری اولین تمدنهای بشری در هند، بین النهرین و مصر بر می‌گردد.

تعریف رشته مهندسی شهرسازی

■ مجموعه روش‌ها و تدابیری که متخصصین امور شهری به وسیله آن شهرها را بهتر می سازند، به شهرسازی یا علم تنسیق شهرها شهرت دارد.
■ شهرسازی عبارت است از مطالعهٔ طرح ریزی و توسعهٔ شهرها با در نظر گرفتن احتیاجات اجتماعی و اقتصادی با توجه به حداقل رساندن مشکلات شهری و پاسخ گویی به نیازهای عمومی جمعیت شهری.

مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند. در نیم قرن اخیر توجه بسیاری به رشته مهندسی شهرسازی شده است و دانشکده و کالجهای معروف بسیاری به آن روی آورده اند. این رشته، امروزه، کمک شایانی به حل معضلات در سطح شهر و کل جوامع کرده است و توانسته جایگاه ویژه ای برای خود کسب کند.
در کشور ما نیز نیاز بسیاری به متخصص و کارشناس در این رشته احساس شده و می شود و دانشگاههای مختلفی، سعی بر تاسیس و ایجاد این رشته نموده اند. در سطح مدیران کشور نیز کم کم، نیاز به رشته ای همچون شهرسازی احساس شده است و بسیاری از مدیران شهری سعی در فرا گرفتن این دانش، بصورت دانشگاهی و غیره داشته اند. به عنوان نمونه، در حالی که تا چند سال پیش، معدودی از شهرداران در سطح کشور، دارای تحصیلات در زمینه شهرسازی بودند، اما امروزه، این تعداد به شدت افزایش یافته و کم کم سایر مدیران نیز نیاز به کسب این دانش را احساس نموده اند.

علاوه بر انجام عملیات عمرانی، محاسبات سازه، بحثهای معماری و … که اکثرا بر روی تک بنا و یا یک محدوده مشخص متمرکز هستند، نیاز بسیار زیادی به رشته ای همچون شهرسازی احساس می شود تا بتواند علاوه بر این مباحث، در سطحی کلان تر وارد صحنه شده و بتواند مباحثی همچون اقتصاد، روان شناسی، آمار، سوانح طبیعی (زلزله و …)، مدیریت، حمل و نقل، ترافیک و … را با مسائل فوق ترکیب کرده و نتیجه ای بهینه را سبب شود.
رشته شهرسازی، در واقع مفصلی بین علوم گوناگون است، از علوم انسانی گرفته، تا علوم فنی و مهندسی، همانند عمران، تاسیسات، ترافیک، حمل و نقل و و هنر، همانند طراحی، معماری و… .

انتخاب رشته کنکور 1400

بازار کار رشته مهندسی شهرسازی

این رشته هم اکنون در سطح جهانی دارای بازار کار فراوانی است و به علت نوپا بودن و همچنین به علت آن که دارای زمینه های کاری متفاوت و متنوعی است، هنوز بازار کار آن اشباع نشده است. به عنوان نمونه، کشور کانادا، بالاترین امتیاز را برای اشخاصی که دارای مدرک شهرسازی هستند، جهت مهاجرت و یا ادامه تحصیل، قائل است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تا ۵ سال پیش، این رشته تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشته است و به تازگی در مقطع کارشناسی نیز فعالیتهایی صورت گرفته است، بنابراین با بازار کار اشباع از نیروی کار مواجه نیستیم.

از آن جا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک مهندس شهرساز، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یک زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند و از مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی ، استفاده نمایند. این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن که می توانند در تمام محلیهای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی،پژوهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پایان دوره دکترای تخصصی ، امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد.

زمینه های کاری رشته شهرسازی در ایران بسیار متفاوت و متنوع است، در بخش دولتی، در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شهرداریها، وزارت کشور، استانداریها و سایر ارگانهای وابسته به وزارت کشور، وزارت مسکن و شهرسازی و… و در بخش خصوصی، در شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه ریزی منطقه ای و … . در ذیل به برخی از زمینه های کاری اشاره می شود:

۱-تهیه طرحهای شهری و منطقه ای(جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستان، هادی)
۲-مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان رده بالا.
۳-فعالیت در شهرداریها.
۴-فعالیت در استانداریها.
۵-فعالیت در وزارتخانه های مربوطه(مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور)
۶-نظارت بر ساختمانهایی با ارتفاع بیش از ۸ طبقه بر طبق قانون.
۷-انجام پروژه های محوطه سازی، تفکیک زمین، طراحی محله و ..
۸-برنامه ریزی و طراحی شهرکهای گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری)
۹-برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید.
۱۰-مکان یابی عناصر و کاربریهای گوناگون شهری.
۱۱-توانایی راه اندازی و استفاده از سیستم جی آی اس.
۱۲-فعالیت گروهی با سایر تخصصها در پروژه های گوناگون.
۱۳-فعالیت در مشاوران خصوصی و نیمه خصوصی شهرسازی، معماری، راه و ساختمان، طراحی شهری، برنامه ریزی منطقه ای و…
۱۴-تدریس دانشگاهی (که امروزه به علت افزایش تعداد دانشگاهها و پذیرفته شدگان در این رشته، به شدت با کمبود استاد مواجه هستیم
۱۵-استفاده از تخصص رشته های دیگر و این رشته بصورت توام و در نتیجه افزایش کارآیی و تاثیرگذاری (همانند استفاده مشترک از رشته عمران و شهرسازی که می تواند علاوه بر مسائل سازه و عمرانی، زمینه کاری در مباحثی همچون، مطالعه طرحهای بالادست، محوطه سازی، مسائل طراحی و … را فراهم آورد)

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی شهرسازی در ایران‌

رشته مهندسی شهرسازی ، کشور ما برای‌ توسعه‌ شهری‌ و منطقه‌ای‌ نیاز به‌ ۵۰ هزار برنامه‌ریز شهری‌ و منطقه‌ای‌ دارد؛ یعنی اگر ما بخواهیم‌ به‌ قافله‌ توسعه‌ جهانی‌ نزدیک‌ شویم‌ باید بحث‌ برنامه‌ریزی‌ را باور داشته‌ و در این‌ زمینه‌ سرمایه‌گذاری‌ نماییم‌ تا بتوانیم‌ مثل‌ کشور کره‌ با استفاده‌ از منابع‌ برنامه‌ریزی‌، عقب‌ماندگی‌ خود را جبران‌ کنیم‌. اما متأسفانه‌ در حال‌ حاضر توانایی‌های‌ متخصصان‌ این‌ رشته‌ در فرهنگ‌ عمومی‌ جامعه‌ شناخته‌ شده‌ نیست‌ و مسؤولان‌ بین‌ معماری‌ و شهرسازی‌ تمایزی‌ قائل‌ نمی‌شوند. در حالی‌ که‌ دانش‌ معماران‌ در حد بنا است‌ و آنها در مقیاس‌ کلان‌ مداخله‌ نمی‌کنند؛ یعنی‌ یک‌ شهر یا یک‌ منطقه‌ را با تمامی‌ ویژگی‌ها و خصوصیات‌ اجتماعی‌، انسانی‌، اقتصادی‌، فرهنگی‌ و فیزیکی‌ آن‌ مطالعه‌ نمی‌کنند و به‌ همین‌ دلیل‌ نمی‌توانند در برنامه‌ریزی‌ یا طراحی‌ شهری‌ موفق‌ باشند.

میزان استخدام مهندس شهرسازی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، میزان استخدام مهندس شهرسازی رشد ۱۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام مهندس شهرسازی رشد ۲۶.۱ درصدی داشته است. در حالی که میزان این رشد برای متوسط مشاغل ۷.۸ درصد بوده است. برای سال های آتی نیز رشد متوسطی در میزان استخدام مهندسان شهرسازی پیش بینی شده است.

درآمد رشته مهندسی شهرسازی

مهندس شهرسازی که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی شرایط کمی متفاوت بوده و این مهندسان درآمدهای مختلفی کسب می کنند. تخصص، تجربه و مهارت از عوامل مهمی است که در بخش خصوصی بسیار مدنظر کارفرماها قرار می گیرد. با توجه به میزان تفاوت مهندسان شهرسازی در این موارد، درآمدهای آنها نیز با هم فرق دارد. بدیهی است هرچه فرد توانمندتر، متخصص تر و فعال تر باشد، درآمد بهتر و بالاتری کسب خواهد کرد.

مهندس شهرسازی که به صورت مستقل شرکت مهندسی مشاور تاسیس می کند، با توجه به کیفیت خدمات، تعداد مشتریان و میزان فعالیتی که دارد، درآمد کسب خواهد کرد.

میزان درآمد مهندس شهرسازی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه مهندس شهرسازی در سال ۲۰۱۳، حدود ۵۳.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه مهندس شهرسازی در سال ۲۰۱۳، معادل ۵۶.۲۰۰ دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه مهندسان شهرسازی در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۳.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد. کسب تجربه در موفقیت شغلی و کسب درآمد بالاتر مهندس شهرسازی در این کشور بسیار موثر است.

کانادا – درآمد متوسط سالانه مهندس شهرسازی در سال ۲۰۱۳، معادل ۵۶.۸۰۰ دلار آمریکا می باشد.

رتبه لازم برای قبولی رشته مهندسی شهرسازی

نام دانشگاه : دانشگاه تهران
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۹۳۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۰۴۱

نام دانشگاه : دانشگاه هنر تهران (محل تحصیل کرج)
ظرفیت رشته : ۱۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۵۳۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه هنر تهران (محل تحصیل کرج) -نوبت دوم
ظرفیت رشته : ۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۰۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه فردوسی – مشهد
ظرفیت رشته : ۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۳۷۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۵۰۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) – قزوین
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۶۷۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۹۶۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه هنر اصفهان
ظرفیت رشته : ۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۴۳۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۴۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۱۳۶

نام دانشگاه : دانشگاه یزد
ظرفیت رشته : ۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۷۶۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۰۷۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه شیراز
ظرفیت رشته : ۲۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۶۴۸۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۶۶۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه گیلان – رشت
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۹۳۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۷۱۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه سمنان شبانه
ظرفیت رشته : ۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۲۱۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه سمنان
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۱۷۵۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۹۲۳۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶۲۴

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی معماری وهنرپارس-تهران
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۶۸۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۲۹۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه مازندران – بابلسر
ظرفیت رشته : ۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۶۹۱۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی سوره – تهران
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۲۳۸۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۸۱۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه مازندران – بابلسر شبانه
ظرفیت رشته : ۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۵۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه هنر اسلامی تبریز
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۳۵۳۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۵۹۷۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۹۲۲

نام دانشگاه : دانشگاه ارومیه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۵۱۹۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۹۴۸

نام دانشگاه : دانشگاه کردستان – سنندج
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۷۴۵۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۲۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۶۸۷

نام دانشگاه : مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۷۸۳۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۸۹۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۴۱۰۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور البرز – مرکز کرج
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۱۵۳۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۷۱۵۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی رسام – کرج
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۷۲۲۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۹۶۷۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه لرستان – خرم آباد
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۶۶۲۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۸۱۰۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۵۵۸

نام دانشگاه : دانشگاه بجنورد
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۷۰۹۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۰۵۱

نام دانشگاه : مرکز آموزش عالی لار
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۱۸۹۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۸۲۸

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – تهران شرق
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۶۸۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – مرکز مشهد
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۶۹۳۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه سلمان فارسی – کازرون
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۸۹۷۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۷۴۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه تهران (محل تحصیل کیش) پردیس خودگردان
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۲۹۵۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۰۷۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۵۰۰۰

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز اراک
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۵۸۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا شبانه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۸۸۴۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۴۲۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۷۹۷۴

نام دانشگاه :دانشگاه غیرانتفاعی خیام – مشهد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۲۴۵۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶۶۹۲

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی – مرکز تبریز
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۰۱۱۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی بینالود – مشهد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۲۹۴۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی شیخ بهایی – اصفهان
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۶۵۹۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۶۵۳۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه زابل
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۵۱۰۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اردبیل – مرکز اردبیل
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۱۹۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی غیاث الدین جمشید کاشانی – آبیک
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۶۵۲۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۹۷۵۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۶۷۳۱

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی مولانا – آبیک
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۱۵۹۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۸۳۹۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۱۵۶۶

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی شمال – آمل
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۷۷۵۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۱۹۱۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۵۸۴۳

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی دانش پژوهان پیشرو – اصفهان
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۹۶۳۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۷۸۷۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۳۶۰۲

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور هرمزگان – مرکز بندرعباس
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۸۵۶۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور کردستان – مرکز سنندج
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶۶۷۶

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی علامه دهخدا – قزوین
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۰۹۶۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۷۵۶۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۴۳۹۷

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی – مرکز ارومیه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۶۰۳۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اصفهان – مرکز اصفهان
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۰۳۲۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی خاوران – مشهد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۶۹۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گیلان – مرکز رشت
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۷۶۲۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۷۶۵۴

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور همدان – مرکز همدان
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۳۱۵۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی اقبال لاهوری – مشهد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۶۱۷۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور کرمانشاه – مرکز کرمانشاه
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۴۶۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور قم – مرکز قم (محل تحصیل خواهران «پردیسان» و برادران «ساختمان شماره ۲»)
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۳۶۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری – مرکز شهرکرد
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۹۳۷۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی میرعماد – قزوین
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۷۹۷۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۸۰۹۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی غزالی – قزوین
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۵۲۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۴۳۱۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور فارس – مرکز شیراز
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۹۴۷۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی سراج – تبریز
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۶۱۲۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی آپادانا – شیراز
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور زنجان – مرکز زنجان
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۳۵۵۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :