021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی
your-alt
your-alt

رتبه لازم برای قبولی رشته علوم اقتصادی + بازار کار موجود

 رتبه لازم برای قبولی رشته علوم اقتصادی + بازار کار موجود

رتبه قبولی رشته علوم اقتصادی کنکور 1401

در مناطقی که ما زندگی می کنیم مراکز خدماتی و ده ها واحد خدماتی دیگر به چشم می‌خورد. سازمان یا نهاد خاصی مسئول ایجاد این مراکز نیست و خیلی ها در طول زمان تغییرات زیادی کرده اند و علمی که توجیه کننده ی این مسائل است، علم اقتصاد است. پس علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع است. منابعی که کم یا محدودند. این علم در مراکز آموزش عالی تحت عنوان رشته علوم اقتصادی ارائه می‌شود.

رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی 6 شاخه اقتصاد نظری، بازرگانی، کشاورزی، پول و بانکداری، صنعتی و حمل و نقل را شامل می شود و داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می‌توانند این رشته را انتخاب کنند. البته برای داوطلبان علوم انسانی شاخه اقتصاد نظری ارائه نشده است.

اما به گفته استادان این رشته تفاوت شاخه‌های مختلف اقتصاد در مقطع کارشناسی کمتر از 30 واحد درسی است و چون دانشجویان می‌توانند 9 واحد اختیاری خود را از شاخه دیگر انتخاب کنند، تفاوت قابل توجهی بین شاخه‌های مختلف این رشته وجود ندارد. بویژه این که بین دروس تخصصی هر شاخه نیز تشابه‌های بسیاری وجود دارد برای مثال از یازده درس اختصاصی شاخه اقتصاد پول و بانکداری , چهار درس آن با شاخه اقتصاد بازرگانی مشترک است.

نمونه کارنامه قبولی کنکور

دروس مشترک در همه شاخه‌های علوم‌اقتصادی

زبان خارجه تخصصی

اصول سازمانی و مدیریت

حقوق تجارت

مبانی جامعه‌شناسی

ریاضیات

آمار

روش تحقیق

اصول حسابداری

جغرافیای اقتصادی ایران

اقتصاد خرد

اقتصاد کلان

پول و بانکداری

مبانی فقهی اقتصاد صدر اسلام,

نظام‌های اقتصادی

تجارت بین‌الملل

اقتصاد توسعه

اقتصاد ایران

شاخه اقتصاد نظری

پایه و اساس اصلی تئوری‌های اقتصادی مانند اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی در شاخه اقتصاد نظری مطالعه و بررسی می‌شود؛ پس این شاخه بیشتر جنبه انتزاعی و تئوری دارد و تأکید آن بر روی تئوری‌های ریاضی است و دانشجوی اقتصاد نظری زیاد در مورد تجارت مطالعه نمی‌کند.

دروس تخصصی اقتصاد نظری

اقتصاد کشاورزی

اقتصاد مدیریت

اقتصاد ریاضی

اقتصاد سنجی

تاریخ عقاید اقتصادی

برنامه‌ریزی اقتصادی

اقتصاد منابع

شاخه اقتصاد بازرگانی

در این شاخه دانشجویان با جنبه‌های توصیفی و تحلیلی مدیریت تولید، مدیریت بازاریابی و کاربردهای آن، قوانین و مقررات مالیات در ایران، انواع حسابرسی و اصول حسابداری آشنا می‌شوند و با استفاده از مدل‌های تصمیم‌گیری و متدهای کمی، تعیین خط مشی مطلوب را در مسائلی که یک مدیر با آن مواجه می‌شود، فرا می‌گیرد.

دروس تخصصی اقتصاد بازرگانی

اقتصاد مدیریت

روش‌های مقداری در بازرگانی

مدیریت تولید

ارزیابی طرح‌های اقتصادی

حسابداری شرکت‌ها

حسابداری صنعتی

اصول بازاریابی,

اصول بیمه

مدیریت مالی

شاخه اقتصاد صنعتی

در این شاخه دانشجویان با گذراندن واحدهایی با ساختار بازار صنعت، بازرگانی بین‌المللی، منافع و مضرات انحصار, سیاست رقابت، منافع مصرف‌کننده، هزینه‌ها و حقوق و مقررات کاری که تنظیم‌کننده روابط بین کارگران و کارفرمایان است آشنا می‌شوند.

دروس تخصصی اقتصاد نظری

اقتصاد صنعتی

حسابداری شرکت‌ها

حسابداری صنعتی

اقتصاد منابع

مدیریت تولید

ارزیابی طرح‌های اقتصادی

اقتصاد سنجی

حقوق کار و روابط صنعتی

پژوهش عملیاتی

شاخه اقتصاد پول و بانکداری

دانشجویان در شاخه اقتصاد پول و بانکداری با طریقه عملکرد بانک‌های داخلی و خارجی، اسناد اعتباری ارزی سیاست‌های پولی و مالی تحت عنوان مهم‌ترین سیاست‌های ثبات اقتصادی و چگونگی تجزیه و تحلیل صورت حساب‌های مالی آشنا می‌شوند.

دروس تخصصی اقتصاد پول و بانکداری

عملیات بانکی داخلی

عملیات بانکی خارجی

سیاست‌های پولی و مالی

بانکداری اسلامی

روش‌های مقداری در بازرگانی

سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی

حسابداری شرکت‌ها

تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

ارزیابی طرح‌های اقتصادی

تأمین منابع مالی و بورس اوراق بهادار

مدیریت مالی

شاخه اقتصاد کشاورزی

در شاخه اقتصاد کشاورزی هم دانشجویان با محصولات کشاورزی و زمین و زراعت سر و کار دارند زیرا بازار محصولات کشاورزی در خیلی از موارد، پیوستگی تولید را ندارد و متغیرهایی مثل آب و هوا و خاک در آن اثر می‌گذارد، به مطالعه تخصصی و ویژه‌ای نیازمند است؛ یعنی کارشناس اقتصادی این بخش باید علاوه بر آشنایی با اصول و مبانی علم اقتصاد، با مسائل کشاورزی از قبیل تولید کشاورزی و بازارهای محصولات کشاورزی آشنایی داشته باشد.

رتبه قبولی رشته علوم اقتصادی

دروس تخصصی اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزی

توسعه و سیاست کشاورزی

اقتصاد منابع

اقتصاد سنجی

ارزیابی طرح‌های اقتصادی

بازاریابی محصولات کشاورزی

مدیریت مزرعه

جامعه‌شناسی روستایی

پژوهش عملیاتی

زمان اعلام نتایج کنکور 1401

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

در دبیرستان کتاب اقتصاد فقط برای دانش‌آموزان رشته علوم‌انسانی ارائه شده است و چون مباحث این کتاب بیشتر حفظی هستند خیلی از داوطلبان آزمون سراسری فکر می‌کنند که برای موفقیت در رشته اقتصاد باید حافظه قوی داشته باشند که بتوانند مفاهیم و نظریه‌های متعدد را حفظ کنند. ولی باید در درس ریاضی قوی باشند تا بتوانند در این رشته موفق شوند. دانشجوی اقتصاد لازم است که به مباحث اجتماعی نیز علاقه‌مند باشند و الفبای جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روانشناسی را بداند چون اقتصاد یک حلقه از علوم اجتماعی است و زنجیره علوم اجتماعی نیز به هم مرتبط است.

بازار کار، درآمد و حقوق

دانشجویان دوره کارشناسی اقتصاد نباید انتظار داشته باشند که پس از فارغ‌التحصیلی به طور تخصصی و کاربردی فعالیت کنند زیرا فقط اطلاعات اولیه و پایه را مطالعه کرده اند و اگر قوی باشند تازه می توانند مدل های اقتصادی بنویسند و تجزیه و تحلیل کنند و پیشنهادهای تازه‌ای برای رفع مشکلات اقتصادی مؤسسه و سازمان‌های مختلف بدهند. اینطور هم نیست که فارغ‌التحصیلان این رشته بازار کار نداشته باشند زیرا می‌توانند در بخش‌های مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش مالیات، وزارت صنایع، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و مرکز آمار فعالیت کنند و مهمتر از همه اینکه حتی اگر فارغ‌‌التحصیلان اقتصاد در رشته تخصصی خود فعالیت نکنند, به دلیل داشتن ذهنی باز و تحلیل‌گر و آشنایی صحیح با مسائل و مباحث اقتصادی, نگاه کارشناسانه‌ای نسبت به جامعه و پیرامون خود دارند و می‌توانند در هر شغلی موفق و کارآمد باشند.

رشته علوم اقتصادی ، علم تخصيص بهينه منابع است. منابعي كه كم يا محدود هستند. اين علم در مراكز آموزش عالي تحت عنوان رشته علوم اقتصادي ارائه مي‌شود.

رشته علوم اقتصادی در مقطع كارشناسي داراي شش شاخه اقتصاد نظري, بازرگاني, كشاورزي, پول و بانكداري, صنعتي و حمل و نقل است و داوطلبان هر سه گروه آزمايشي علوم رياضي و فني, علوم تجربي و علوم انساني مي‌توانند اين رشته را انتخاب كنند.

البته براي داوطلبان علوم انساني شاخه اقتصاد نظري ارائه نشده است. اما به گفته استادان اين رشته تفاوت شاخه‌هاي مختلف اقتصاد در مقطع كارشناسي كمتر از 30 واحد درسي است و چون دانشجويان مي‌توانند 9 واحد اختياري خود را از شاخه ديگر انتخاب كنند، تفاوت قابل توجهي بين شاخه‌هاي مختلف اين رشته وجود ندارد.

بويژه اين كه بين دروس تخصصي هر شاخه نيز تشابه‌هاي بسياري وجود دارد براي مثال از يازده درس اختصاصي شاخه اقتصاد پول و بانكداري , چهار درس آن با شاخه اقتصاد بازرگاني مشترك است. با اين همه ما براي آشنايي شما با شاخه‌هاي رشته اقتصاد, به معرفي اجمالي آن‌ها مي‌پردازيم.

سر فصل ها

  • 1 شاخه اقتصاد نظري
  • 2 دروس تخصصي اقتصاد نظري
  • 3 موقعيت شغلي در ايران رشته علوم اقتصادی
  • 4 خدمات مرکز مشاوره تلفنی مشاور یک شو در زمینه مشاوره تحصیلی کنکور
  • 5 رتبه لازم برای قبولی رشته علوم اقتصادی

شاخه اقتصاد نظري

هسته اصلي تئوري‌هاي اقتصادي مثل اقتصاد رياضي و اقتصاد سنجي در شاخه اقتصاد نظري مطالعه مي‌شود؛ يعني اين شاخه بيشتر جنبه انتزاعي و تئوري دارد و تأكيد آن بر روي تئوري‌هاي رياضي است و دانشجوي اقتصاد نظري كمتر پديده‌هايي از قبيل تجارت را مطالعه مي‌كند.

دروس تخصصي اقتصاد نظري

اقتصاد كشاورزي, اقتصاد مديريت, اقتصاد رياضي, اقتصاد سنجي, تاريخ عقايد اقتصادي, برنامه‌ريزي اقتصادي, اقتصاد منابع .

شاخه اقتصاد بازرگاني

اقتصاد بازرگاني يكي از شاخه‌هاي كاربردي اقتصاد است كه در آن دانشجو با جنبه‌هاي توصيفي و تحليلي مديريت توليد, مديريت بازاريابي و كاربردهاي آن، قوانين و مقررات ماليات در ايران, انواع حسابرسي و اصول حسابداري آشنا مي‌شود. همچنين با استفاده از يك سري مدل‌هاي تصميم‌گيري و متدهاي كمي, تعيين خط مشي مطلوب را در مسائلي كه يك مدير با آن مواجه مي‌شود، فرا مي‌گيرد.

دروس تخصصي اقتصاد بازرگاني

اقتصاد مديريت, روش‌هاي مقداري در بازرگاني, مديريت توليد, ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي, حسابداري شركت‌ها, حسابداري صنعتي, اصول بازاريابي, اصول بيمه, مديريت مالي.

شاخه اقتصاد صنعتي

در شاخه اقتصاد صنعتي دانشجويان طي چند واحد با ساختار بازار صنعت, بازرگاني بين‌المللي, منافع و مضرات انحصار, سياست رقابت, منافع مصرف‌كننده, هزينه‌ها و حقوق و مقررات كاري كه تنظيم‌كننده روابط بين كارگران و كارفرمايان است, آشنا مي‌شوند.

دروس مشترك در همه شاخه‌هاي علوم‌اقتصادي

زبان خارجه تخصصي, اصول سازماني و مديريت, حقوق تجارت, مباني جامعه‌شناسي, رياضيات, آمار, روش تحقيق, اصول حسابداري, جغرافياي اقتصادي ايران, اقتصاد خرد, اقتصاد كلان, پول و بانكداري, مباني فقهي اقتصاد صدر اسلام, نظام‌هاي اقتصادي, تجارت بين‌الملل, اقتصاد توسعه, اقتصاد ايران.

دروس تخصصي اقتصاد نظري

اقتصاد صنعتي, حسابداري شركت‌ها, حسابداري صنعتي, اقتصاد منابع, مديريت توليد, ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي, اقتصاد سنجي, حقوق كار و روابط صنعتي, پژوهش عملياتي.شاخه اقتصاد پول و بانكداريدانشجويان اين شاخه با نحوه عملكرد بانك‌هاي داخلي و خارجي, اسناد اعتباري ارزي, سياست‌هاي پولي و مالي به عنوان مهم‌ترين سياست‌هاي تثبيت اقتصادي و چگونگي تجزيه و تحليل صورت حساب‌هاي مالي آشنا مي‌شوند.

دروس تخصصي اقتصاد پول و بانكداري

عمليات بانكي داخلي, عمليات بانكي خارجي, سياست‌هاي پولي و مالي, بانكداري اسلامي, روش‌هاي مقداري در بازرگاني, سازمان‌هاي پولي و مالي بين‌المللي, حسابداري شركت‌ها, تجزيه و تحليل صورت‌هاي مالي, ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي, تأمين منابع مالي و بورس اوراق بهادار, مديريت مالي.

شاخه اقتصاد كشاورزي

دانشجويان اين شاخه, اقتصادي را كه به محصولات كشاورزي و زمين و زراعت باز مي‌گردد, مطالعه مي‌كنند. زيرا بازار محصولات كشاورزي به دليل اين‌كه در بسياري از موارد، پيوستگي توليد را ندارد همچنين متغيرهايي مثل آب و هوا و خاك در آن اثر عمده‌اي مي‌گذارد, به مطالعه تخصصي و ويژه‌اي نيازمند است؛ يعني كارشناس اقتصادي اين بخش بايد علاوه بر آشنايي با اصول و مباني علم اقتصاد, با مسائل كشاورزي از قبيل توليد كشاورزي و بازارهاي محصولات كشاورزي آشنايي داشته باشد.

دروس تخصصي اقتصاد كشاورزي

اقتصاد كشاورزي, توسعه و سياست كشاورزي, اقتصاد منابع, اقتصاد سنجي, ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي, بازاريابي محصولات كشاورزي, مديريت مزرعه, جامعه‌شناسي روستايي, پژوهش عملياتي.

توانايي‌هاي لازم

در مقطع متوسطه, كتاب اقتصاد تنها براي دانش‌آموزان رشته علوم‌انساني ارائه شده است و چون مباحث اين كتاب جنبه حفظي دارد, بسياري از داوطلبان آزمون سراسري تصور مي‌كنند كه براي موفقيت در رشته اقتصاد بايد حافظه قوي داشت تا بتوان مفاهيم و نظريه‌هاي متعدد را حفظ كرد. در حالي كه به گفته استادان و دانشجويان اين رشته, دانشجوي اقتصاد بيش از هر چيز بايد در درس رياضي قوي باشد تا بتواند در اين رشته موفق گردد.همچنين دانشجوي اقتصاد لازم است كه به مباحث اجتماعي علاقه‌مند بوده و الفباي جامعه‌شناسي, علوم سياسي و روانشناسي را بداند چون اقتصاد يك حلقه از علوم اجتماعي است و زنجيره علوم اجتماعي نيز به هم مرتبط است.رتبه قبولی رشته علوم اقتصادی

موقعيت شغلي در ايران رشته علوم اقتصادی

دانشجويان دوره كارشناسي اقتصاد بيشتر اطلاعات اوليه و پايه را مطالعه مي‌كنند در نتيجه نبايد انتظار داشته باشند كه پس از فارغ‌التحصيلي به طور تخصصي و كاربردي فعاليت نمايند مگر دانشجوياني كه خودشان مطالعه و فعاليت بيشتري داشته و تئوري‌هايي را كه مطالعه مي‌كنند, به كار نيز مي‌گيرند. يعني مي‌توانند مدلهاي اقتصادي نوشته, تجزيه و تحليل كرده و پيشنهادهاي تازه‌اي براي رفع مشكلات اقتصادي مؤسسه و سازمان‌هاي مختلف ارائه دهند.البته اين به آن معنا نيست كه در حال حاضر فارغ‌التحصيلان اين رشته بازار كار ندارند بلكه مي‌توانند در بخش‌هاي مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش ماليات, وزارت صنايع, سازمان برنامه و بودجه, بانك مركزي و مركز آمار فعاليت كنند و مهمتر از همه اينكه حتي اگر فارغ‌‌التحصيلان اقتصاد در رشته تخصصي خود فعاليت نكنند, به دليل داشتن ذهني باز و تحليل‌گر و آشنايي صحيح با مسائل و مباحث اقتصادي, نگاه كارشناسانه‌اي نسبت به جامعه و پيرامون خود دارند و مي‌توانند در هر شغلي موفق و كارآمد باشند.رتبه قبولی رشته علوم اقتصادی

 

زمان اعلام نتایج کنکور 1401

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

خدمات مرکز مشاوره تلفنی مشاور یک شو در زمینه مشاوره تحصیلی کنکور

مرکز مشاوره تلفنی و حضوری مشاور یک شو  در زمینه های نتایج کنکور ، ثبت نام کنکور انسانی ، منابع کنکور انسانی ، تغییر رشته ، کارنامه اولیه کنکور ، انتخاب رشته انسانی ، انتخاب رشته کنکور انسانی ، دفترچه کنکور انسانی ، دفترچه ثبت نام کنکور ، مشاوره درسی کنکور انسانی ، مشاوره درسی کنکور ، مشاوره تحصیلی ، ثبت نام بدون کنکور سراسری ، ثبت نام بدون کنکور آزاد ، ثبت نام دانشگاه آزاد ، ثبت نام علمی کاربردی ، ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی ، رشته علوم قضایی بدون کنکور ، رشته علوم قضایی بدون کنکور آزاد ، رشته علوم قضایی بدون کنکور سراسری ، تکمیل ظرفیت ، تکمیل ظرفیت سراسری ، برنامه ریزی تحصیلی کنکور ، برنامه ریزی تحصیلی کنکور انسانی آماده ارائه مشاوره تحصیلی به داوطلبان عزیز است.

رتبه لازم برای قبولی رشته علوم اقتصادی

نام دانشگاه : دانشگاه شهید بهشتی – تهران اقتصاد پول و بانکداري
ظرفیت رشته : 6
آخرین رتبه قبولی منطقه 1 : 528
آخرین رتبه قبولی منطقه 2 : 586
آخرین رتبه قبولی منطقه 3 : 769

نام دانشگاه : دانشگاه علامه طباطبایی – تهران اقتصاد بازرگاني
ظرفیت رشته : 4
آخرین رتبه قبولی منطقه 1 : 820
آخرین رتبه قبولی منطقه 2 : 1461
آخرین رتبه قبولی منطقه 3 :

نام دانشگاه : دانشگاه قم اقتصاد بازرگاني
ظرفیت رشته : 12
آخرین رتبه قبولی منطقه 1 : 4160
آخرین رتبه قبولی منطقه 2 : 4256
آخرین رتبه قبولی منطقه 3 :

نام دانشگاه : دانشگاه مازندران – بابلسر اقتصاد بازرگاني–نوبت دوم
ظرفیت رشته : 10
آخرین رتبه قبولی منطقه 1 : 5984
آخرین رتبه قبولی منطقه 2 : 8247
آخرین رتبه قبولی منطقه 3 :

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی مفید(ره) – قم اقتصاد پول و بانکداري
ظرفیت رشته : 12
آخرین رتبه قبولی منطقه 1 : 7817
آخرین رتبه قبولی منطقه 2 : 14415
آخرین رتبه قبولی منطقه 3 :

زمان اعلام نتایج کنکور 1401

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو