رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق + بازار کار موجود

 

 رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق + بازار کار موجود

 

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ + بازار کار موجود : رشته حقوق تقریبا پرطرفدارترین رشته ی دانشگاهی درمجموعه علوم انسانی می باشد که بسیاری از رتبه های برتر کنکور را به سمت خود جذب می کند. نیاز به اطلاعات حقوقی در سطوح مختلف روابط بین فردی، روابط سازمانی و حتی روابط بین المللی وجود دارد از این رو، رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی می باشد. رشته حقوق و بازار کار موجود 

 

سر فصل ها

 • ۱ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰
 • ۲ برای قبولی در رشته حقوق چه درس هایی مهم است
 • ۳ گرایش های رشته حقوق
 • ۴ تحصیل و اشتغال در رشته حقوق
 • ۵ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : زمینه‌های شغلی رشته حقوق
 • ۶ معرفی رشته حقوق
 • ۷ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : بازار کار رشته حقوق
 • ۸ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : توانایی های لازم رشته حقوق
 • ۹ موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران
 • ۱۰ درس ها و واحدهای رشته حقوق
 • ۱۱ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : نقش و توانایی یا کارایی (لیسانس)
 • ۱۲ معرفی رشته حقوق جزا و جرم شناسی – مقطع کارشناسی ارشد
 • ۱۳ رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق
 • ۱۴ خدمات مرکز مشاوره تلفنی یک شو در زمینه مشاوره تحصیلی کنکور

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰  :  دانشجویان رشته حقوق باید افرادی جسور و دارای قدرت بیان خوب باشند. همچنین باید قدرت استدلال و منطق عالی و اطلاعات کافی در زمینه های مختلف از جمله روانشناسی و جامعه شناسی داشته باشند.

به دلیل نیاز گسترده افراد و سازمانها به کارشناسان حقوقی، بازار کار وسیعی برای دانشجویان رشته حقوق وجود دارد. البته به دلیل وجود تعداد زیاد فارغ التحصیلان این رشته، واضح است که آنهایی فرصت های شغلی بهتر و بیشتری پیش رو خواهند داشت که دارای مهارت و دانش بیشتری باشند.
این رشته در جامعه از این جهت دارای اهمیت است که قواعد و مقرراتی را که برروابط میان اشخاص حاکم است ،بررسی می نماید.

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

برای قبولی در رشته حقوق چه درس هایی مهم است

مهم ترین و پرتکرارترین درس هایی که در این رشته در دانشگاه موردمطالعه قرار می گیرد، شامل حقوق مدنی،حقوق جزای عمومی و اختصاصی،حقوق بین الملل،آیین دادرسی مدنی،آیین دادرسی کیفری،حقوق تجارت،متون فقه،اصول فقه و قواعد فقه می باشد.

دانشجویان این رشه بعد از دوره ی کارشناسی ،در مرحله ی کارشناسی ارشد و دکترا می توانند گرایش های مختلف را انتخاب نموده وبه مطالعه ی تخصصی دروس همان گرایش بپردازند..

گرایش های رشته حقوق

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : حقوق خصوصی(که به بررسی روابط خصوصی میان افراد مانند معاملات می پردازد)حقوق عمومی(که به بررسی روابط میان حکومت ومردم می پردازد)حقوق جزا(که به بررسی جرایم و مجازات ها می پردازد)حقوق خانواده(که به مطالعه ی نهادهایی مثل ازدواج و طلاق می پردازد.)

و حقوق بین الملل(که به مطالعه ی روابط میان نهادهای بین المللی در جامعه ی بین المللی می پردازد، یک سری گرایش های جدیدهم در سال های اخیرمجال مطالعه ی تخصصی تر را برای دانشجویان درمقاطع بالاترفراهم نموده است که حقوق تجارت بین الملل،حقوق مالکیت فکری،حقوق اقتصادی و حقوق نفت و گاز ازآن جمله هستند.

دانشجویان این رشته می توانند پس از اتمام دوره ی کارشناسی در آزمون های ورودی مشاغلی مثل وکالت،قضاوت،سردفتری اسنادرسمی و مشاوره ی حقوقی شرکت کرده و بعد ازگذراندن دوره ی کارآموزی هریک وارد این مشاغل شوند..

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به دلیل برخورداری از فضای آموزشی و تحقیقاتی مناسب و طیف وسیعی ازاساتید وپژوهشگران برجسته و امکان تبادل نظر میان دانشجویان در تشکل های علمی مختلف می تواند مکان مناسبی برای شروع و ادامه تحصیل علاقه مندان به این رشته باشد.

رشته‌ی حقوق رتبه‌ی اول را در رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی دارد. این امر می‌تواند ناشی از آینده‌ی شغلی متنوع در این رشته باشد؛ اعم از وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوره‌ی حقوقی در شرکت‌ها و بانک‌ها و … یا ناشی از جذاب بودن آگاهی از قوانین و توانایی اظهارنظر در مباحث تخصصی حقوقی باشد.

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

تحصیل و اشتغال در رشته حقوق

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : عوامل موفقیت در این رشته، در کنار علاقه که لازمه‌ی هر امری است، فن بیان خوب، توانایی نوشتن مطلب، روحیه‌ی جستجوگری، تسلط در زبان انگلیسی یا فرانسه و عربی، توانایی تحلیل و ارزیابی مسائل به گونه‌ای که درس منطق در مقطع دبیرستان تبدیل به یک درس مهم و بنیادی در دانشگاه با عنوان اصول فقه می‌شود؛ بنابراین تصور این امر که رشته‌ی حقوق یک رشته‌ی حفظی است درست نیست.

۱) کارشناسی: ریشه و بنیاد آموختن علم حقوق در این دوره حاصل می‌شود؛ به این معنا که دانشجو همه‌ی درس‌های لازمه‌ی فعالیت در این رشته را در ابعاد وسیع می‌آموزد و پشتکار خود دانشجو در این مقطع نقش قابل توجهی دارد.

۲) کارشناسی ارشد: در این مقطع دانشجو به طور تخصصی با زمینه‌ی گرایش انتخابی خود آشنا می‌شود. در گرایش جزا تصوری وجود دارد که این گرایش، گرایشی ناملایم است و فقط به جرم و جنایت می‌پردازد که صحیح نیست؛ زیرا دغدغه‌ی اصلی این رشته تحویل انسان درست به جامعه، بحث علت‌شناسی جرم، ارزیابی کارکردهای فردی و اجتماعی مجازات‌های متنوع است.

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : زمینه‌های شغلی رشته حقوق

یکی از زمینه‌های شغلی این رشته، وکالت است که مستلزم موفقیت در آزمون کانون وکلا و اخذ پروانه‌ی وکالت است. قضاوت یکی دیگر از زمینه‌های شغلی است که لازمه‌ی آن موفقیت در آزمون کتبی قضاوت و مصاحبه‌ی شفاهی است. مشاوره‌ی حقوقی در ادارات که از طریق آزمون‌های استخدام ادارات صورت می‌گیرد. سردفتری که با موفقیت در آزمون خاص آن قابل دسترسی است.رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ :

معرفی رشته حقوق

رشته حقوق یکی از پر مخاطب ترین و پرطرفدارترین رشته های گروه علوم انسانی است. از دلایلی که می توان برای این امر برشمرد: یکی ماهیت جذاب این رشته است به خصوص برای کسانی که به استدلال و منطق و درک قوانین و مقررات علاقه دارند و دیگر درآمدزایی بالای این رشته است.

از دروس پایه ای برای توفیق در این رشته باید به عربی و زبان انگلیسی یا فرانسه اشاره کرد. هم چنین به سبب ماهیت استدلالی آن فهم عرفی از درس منطق دبیرستان نیز لازم است. در دوره کارشناسی کلیات لازم در این رشته تدریس می شود که چندی از دروس مهم آن عبارتند از: حقوق مدنی، حقوق جزا اعم از عمومی و اختصاصی، اصول فقه و متون فقه که دو درس آخر به ترتیب با منطق و عربی در ارتباط هستند. علاقه مندان به مقاطع بالاتر می توانند در یکی از شاخه های حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و … ادامه تحصیل بدهند.

دانشگاه شهید بهشتی با داشتن رتبه اول در این رشته میان دانشگاه های معتبر کشور گزینه مناسبی برای متقاضیان این رشته می باشد. استادان فرهیخته و بنامی در این دانشگاه تدریس می کنند که هم زمان از سابقه حقوقی بالایی هم برخوردار هستند.

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : بازار کار رشته حقوق

ناگفته نماند که عرصه شغلی این رشته با مدرک کارشناسی از تنوع بالایی نظیر وکالت، قضاوت، مشاوره حقوقی، سردفتری و … برخوردار است. مهمترین زمینه شغلی این رشته وکالت است که برای دریافت پروانه وکالت لازم است بعد از گرفتن مدرک کارشناسی علاقه مندان در آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری مرکز شرکت کرده و پس از گذران دو سال کارآموزی موفق به کسب پروانه وکالت شوند. لازم به ذکر است که طی مدارج بالاتر در بهبود وضعیت شغلی در این رشته موثر است. از جمله این که با دریافت مدرک دکتری از دانشگاه های معتبر می توان به تدریس در دانشگاه ها پرداخت.

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : توانایی های لازم رشته حقوق

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است.

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند و یا دادگاهی که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰

موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند.

اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.

درس ها و واحدهای رشته حقوق

دروس پایه:

مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، مبانی علم اقتصاد، عربی، مالیه عمومی، مبانی جامعه شناسی.

دروس اصلی و تخصصی:

آئین دادرسی مدنی ، متون حقوقی ، آئین دادرسی کیفری ، حقوق اساسی ، حقوق جزای عمومی ، حقوق بین المللی عمومی ، حقوق سازمانهای بین المللی ، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبیقی، ادله ثبات دعوی ، حقوق کار، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین المللی خصوصی .تسلط بر زبان عرب و فرانسه هم به اغلب دانشجویان حقوق توصیه می‏شود .

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری تخصصی برای تمام گرایشهای حقوق وجود دارد.

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیردولتی وارد بازارکار می‏شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بویژه متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت‏هایی مواجه می‏شوند .

اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه‏مند می‏تواند پس از گواهی لیسانس و با تکیه بر معلومات خود در شغل‏های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری ، مشاور حقوقی بانک‏ها ، شهرداری‏ها، شرکت‏ها و وزارتخانه‏ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول فعالیت شوند.

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : نقش و توانایی یا کارایی (لیسانس)

فارغ التحصیلان با جمع شرایط مقتضی می توانند در موارد ذیل نقش فعال داشته باشند.
۱-۴- در قضا
۲-۴- در مسائل تحریر دعاوی که شامل بازپرسی و دادیاری است.
۳-۴- در مسائل تحریر ادله مانند معاینه محل و استماع گواهان محلی و استماع اظهارات متداعین معذور از حضور در دادگاهها به دلائل مختلف از قبیل مرض و غیره.
۴-۴- در ادرات تصفیه ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی
۵-۴- در ادارات اجرای احکام (مدنی و کیفری)
۶-۴- در ادارات ثبت اسناد و املاک
۷-۴- در دفاتر اسناد رسمی بصورت سردفتر و دفتریار
۸-۴- در وکالت دعاوی خصوصی و دولتی (داخلی و خارجی)
۹-۴- در تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی که تخصص لازم دارد.
۱۰-۴- مشاوران حقوقی (کارشناس حقوقی ) در وزارتخانه ها و موسسات دیگر دولتی
ضرورت و توانایی (لیسانس)
ضرورت و اهمیت تشکیل این دوره با توجه به موارد زیر معلوم می شود:
۱-۵- آموزش وسیع و همه جانبه رشته های عرفی و اسلامی حقوق در رابطه با یکدیگر
۲-۵- تحقیقات عامی در سطح جهانی برای هم سطح نگاه داشتن رشته های فرهنگ اسلامی که بخصوص در دوره های کارشناسی ارشد و تخصصی
۳-۵- آموزش و تحقیق در رشته های حقوق سایر ملل و واقوام که با کشور ما ارتباطات (سیاسی و بازرگانی و فرهنگی واقتصادی) دارند
در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیردولتی وارد بازارکار می‏شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بویژه متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت‏هایی مواجه می‏شوند . اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه‏مند می‏تواند پس از گواهی لیسانس و با تکیه بر معلومات خود در شغل‏های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری ، مشاور حقوقی بانک‏ها ، شهرداری‏ها، شرکت‏ها و وزارتخانه‏ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول فعالیت شوند.
رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : دروس دوره ی لیسانس:
الف)دروس اصلی و تخصصی:
حقوق اساسی،حقوق جزای عمومی،حقوق جزای عمومی،حقوق بین المللی عمومی،حقوق بین المللی عمومی،حقوق سازمانهای بین المللی،حقوق اداری،اصول فقه،متون فقه ،حقوق تجارت اشخاص،حقوق تجاری اسناد تجاری،حقوق مدنی کلیات و قراردادها ،حقوق مدنی الزامات خارج از قراردادها ،حقوق مدنی خانواده ،حقوق مدنی عقود معین ،حقوق مدنی شفعه ،آئین دادرسی مدنی،متون حقوق به زبان خارجه ،متون حقوقی به زبان های تخصصی ،آیین دادرسی کیفری،کار تحقیق،حقوق بین المللی خصوصی،جرم شناسی ،حقوق جزای اختصاصی،قواعد فقه،حقوق تطبیقی ،ادله اثبات دعوی ،حقوق کار ،پزشکی قانونی
ب)دروس پایه:
مقدمه ی علم حقوق،حقوق جزای عمومی،حقوق اساسی،حقوق مدنی اشخاص و حمایت،مبانی علم اقتصاد،عربی،مالیه ی عمومی،مبانی جامعه شناسی
ج)دروس اختیاری:
بزهکاری اطفال،پلیس عدمی ،کیفر شناسی،حقوق دریایی،حقوق هوایی،داوری بین المللی،اصول رواط بین الملل،آیات الاحکام،حقوق ثبت،حقوق بیمه،حقوق بانکی،اصطلاحات حقوقی به زبان عربی،تامین اجتماعی،حقوق بشر در اسلام،احوال شخصیه در فقه عامه،دادرسی های اختصاصی کیفری،تاریخ حقوق،مالکیت معنوی،فلسفه حقوق،کارآموزی قضایی،رویه قضایی،حقوق و کامپیوتر،حقوق قضایی،حقوق ارتباطات،آمار،جامعه شناسی حقوق،آشنایی با اینترنت
د)دروس عمومی:
زبان خارجی،معارف اسلامی،تاریخ اسلام،انقلاب اسلامی،متون اسلامی،فارسی،اخلاق اسلامی،تربیت بدنی،تنظیم خانواده
ه)دروس پیش نیاز:
زبان پیش،فارسی پیش،عربی پیش،فلسفه و منطق پیش،وصیت نامه،روخوانی قرآن
گرایش های رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد:
حقوق بشر

حقوق بین الملل

حقوق اقتصادی

حقوق فن آوری زیستی

حقوق جزا

حقوق کیفری اطفال

حقوق خانواده

حقوق خصوصی

حقوق مالکیت

حقوق محیط زیست

حقوق عمومی

حقوق شرکت ها

حقوق تجارت الکترونیک

حقوق تجارت اقتصادی.بین الملل

کاداستر

سردفتری اسناد رسمی

معرفی رشته حقوق جزا و جرم شناسی – مقطع کارشناسی ارشد

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : برنامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) حقوق و جزا و جرم شناسی براساس رهنمودهای و موافقت ها اصولی اعضاء محترم ستاد انقلاب فرهنگی سابق و سایر آئین نامه ها و مقررات آموزشی مربوط تنظیم شده است.
طول دوره تحصیل
دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) حقوق و جزا و جرم شناسی حداقل شامل چهار نیمسال تحصیلی (دوسال ) و حداکثر پنج نیمسال (پایان نامه ) است و هر دانشجو باید ۳۲ واحد درس طبق برنامه تنظیمی بگذراند. به علاوه دانشجویانی که در دوره کارشناسی ۲ واحد معارف اسلامی و ۲ واحد منطق را نگذرانده اند باید این ۴ واحد را بگذرانند.
د: شرایط ورود به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) حقوق و جزا و جرم شناسی
کسانی می توانند داوطلب به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) حقوق و جزا و جزم شناسی
کسانی می توانند داوطلب به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) گردند که درآن شرایط زیر باشند:
۱- دارا بودن گواهی نامه کارشناسی رشته حقوق ارشد یا معادل آن از کشورهای دیگر تشخیص مراجع صلاحیتدار
۲- پذیرفته شدن در امتحان ورودی
۳- مواد امتحانی ورودی دوره کارشناسی ارشد حقوق و جزا و جرم شناسی توسط کمیته حقوق شورایعالی برنامه ریزی تعیین می شوند.
تعداد واحدها
تعداد کل واحدهای درسی رشته حقوق جزا و جرم شناسی ۳۲ واحد به شرح زیر می باشد.
۱- دروس اختصاصی (اعم از الزامی و اختیاری) ۲۸ واحد طبق فهرست دروس،
۲- پایان نامه ۴ واحد
به علاوه ۴ واحد دروس عمومی (۲ واحد معارف اسلامی و ۲ واحد منطق) برای دانشجویانی که این دروس را در دوره کارشناسی نگذارنده اند.

رشته حقوق یکی از  پرطرفدار ترین رشته های گروه انسانی است. اما همیشه برای داوطلبانی که قصد انتخاب رشته را دارند سوال ها و چالش هایی مانند بازار کار رشته حقوق، شاخه های حقوق، اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها و شرایط ورود به رشته حقوق پیش میاید که منابع کمتری برای پاسخ به  این سوال ها از زبان اساتید و افرادی که وارد بازارکار آن شده اند وجود دارد.

مصاحبه دانشجو دکترا حقوق خصوص) به جهت تامین پاسخ همین سوالات درباره رشته حقوق ترتیب داده شده است. تا داوطلبین را ضمن معرفی رشته حقوق و بازار کار رشته حقوق با فضای این رشته آشنا سازند. و همچنین دیگر سوالاتی که ممکن است برایشان مطرح شود پاسخ بدهند.

در ادامه این مطلب نیز خواهیم خواند:

 • پردرآمدترین شغل رشته حقوق کدام است؟
 • واحد های رشته حقوق چند تاست؟
 • گرایش های رشته حقوق چه چیزهایی هستند؟
 • اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها روشن است؟

 

۱- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و نحوه آشناییتون با رشته حقوق رو به ما بگید.

سلام. من محمد رستمی، دانشجوی دکتری حقوق هستم. از اونجایی که من در خانواده ای بزرگ شدم که بیشتر اعضای اون در رشته حقوق و بازارکار حقوق فعالیت داشتن؛ همین موضوع باعث درباره رشته حقوق آشنایی قبلی داشته باشم و به آن مرور علاقه مند شم.

۲- میتونید گرایش ها و شاخه های حقوق رو به ما معرفی کنید.

گرایش ها و شاخه های حقوق به ۴ گرایش اصلی و کلی تقسیم میشه. و در مقطع ارشد، ما حدود ۲۰ گرایش مختلف داریم. ۴ گرایش اصلی در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر است:

 رشته حقوق خصوصی

این گرایش بیشتر در زمینه ی حقوق قرارداد ها، حقوق شرکت ها و حقوق خرید و فروش و تجارت و از همین قبیل کارها صحبت میکنه.

 رشته حقوق جزا و جرم شناسی

در این گرایش همینطوری که از اسمش پیداست به حل اختلاقات مردمی و جرم و جزای اونها میپردازه.

 رشته حقوق بین الملل

این گرایش درمورد دولت ها و کلا حقوق های بین المللی و ملیتی صحبت میکنه.

رشته حقوق عمومی

این گرایش، در مورد رابطه ی اشخاص با دولت هست. یعنی مربوط به افرادی هست  که با دولت یا شهرداری  به مشکل میخورن.

به طور کل گرایش های حقوق خصوصی، جزا و رشته حقوق عمومی یکی از بهترین گرایش رشته حقوق در داخل ایران هستن. اما رشته حقوق بین الملل یا حقوق بشر درخارج از کشور درخواست بیشتر و درآمد رشته حقوق در این گرایش ها  مطلوب تر هست.

 

۳- بازار کار رشته حقوق و درآمد رشته حقوق به چه صورت هست؟

اصلی ترین نکته در خصوص ورود به بازار کار رشته حقوق و همچنین افزایش درآمد رشته حقوق این هست که مدرک به تنهایی هیچ ارزشی نداره و تلاش و کسب مهارت هست که باعث موفقیت در زمینه های کاری مختلف میشه.

 • بازار کار رشته حقوق و آینده شغلی رشته حقوق تا به امروز که هستیم خوب هست. البته اصلی ترین شغل این رشته وکالت هست که ورود به اون کمی مسیر سخت و پیچیده داره.
 • همونطور که گفتم مدرک تحصیلی به تنهایی به هیچ وجه کمک کننده نیست. برای ورود به شغل وکالت و بازار کار رشته حقوق باید در آزمون وکالت شرکت کنن که قبولی  در این آزمون خیلی راحت نیست. از طرفی هم با قبول شدن در آزمون وکالت، راه برای ورود به بازار کار رشته حقوق هموار نشده و فضای رقابتی زیادی وجود داره.
 • بازار کار رشته حقوق و اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها با آقایون یکسان هست. بازار کار و درآمد رشته حقوق تنها به میزان مهارت های اونها بستگی داره. در واقع دادگاه به دفاعیه وکلا توجه داره و به جنسیتشون توجهی نداره.
 • به طور کل در مورد بازار کار رشته حقوق و درآمد رشته حقوق باید بگم که سالیانه ۱۷ هزار پرونده به دادگاه ها ارجاع داده میشه که حداقل حدود ۵ تا ۶ هزارتای آنها نیازمند حضور وکیل هست. پس  به همین ترتیب میشه گفت که بازار کار رشته حقوق در شاخه های حقوق و گرایش های آن خوب هست.

۴- شما کار کردن حین تحصیل رو به بچه ها پیشنهاد میدید؟

کار کردن در حین تحصیل بخصوص در دوره ی کارشناسی، با توجه به اینکه میزان  واحد های رشته حقوق در این دوره بسیار زیاد هست  به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشه و همچنین به طور کل زمانی برای کار کردن باقی نمیزاره.

در ضمن این رشته در دوره ی کارشناسی بیشتر به مباحث عمومی حقوق و معرفی رشته حقوق میپردازه که بچه ها علم ورود به بازار کار رو نخواهند داشت.اما در دوره ارشد و دکترا با توجه به اینکه اکثر بچه ها آزمون وکالت رو هم دادن میتونن وارد بازار کار رشته حقوق بشن و درآمد خوبی رو هم کسب کنن.

۵- شاخه های حقوق و بازار کار رشته حقوق چه روحیه ای رو میطلبه؟

 • از اونجایی که حقوق شغل پراسترسی هست، باید توانایی کنترل اضطراب رو داشته باشن.
 • از اونجایی که فارغ التحصیلای این رشته با افراد مختلفی در ارتباط هستن با میزان صبر و تحملشون بالا باشه.
 • بخاطر تعاملی که با افراد مختلف وجود داره، باید روابط اجتماعی بالایی داشته باشن تا بتونن با افراد ارتباط برقرار کنن.
 • داشتن هوش هیجانی و کنترل خشم و اضطراب از اصلی ترین روحیه هایی است که باید وکلا داشته باشن.

۶- هر  فردی باید قبل از ورود به دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی رو باید داشته باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • به نگارش فارسی مسلط باشه. یک وکیل بیشتر از هر چیز دیگه ای به قدرت نوشتاری خوب احتیاج داره و میتونه این مهارت رو با خوندن کتاب های مختلف افزایش بده.
 • همچنین باید فن بیان خوبی هم داشته. نحوه ی انتقال مسائل از اصلی ترین مهارت هایی هست که باید وکلا و دانش آموخته های وکالت باشن.
 • زبان اول دنیا، زبان انگلیسی هست، و دونستنش کمک بسزایی در کسب مهارت های اونها میکنه.البته برحسب علاقه میتونن زبان هایی مثل فرانسه و آلمانی رو یاد بگیرند.

۷- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه‌ی ارائه و معرفی رشته حقوق پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

ورودی ها و خروجی های دانشگاه، همایش هایی که برگزار میکنه، سطح معدل و علمی دانشگاه و هم چنین اساتیدی که در این دانشگاه ها فعالیت میکنند بیر روی سطح و رتبه بندی دانشگاه تاثیر مستقیم میذاره.

 • دانشگاه شهید بهشتی در حال حاضر بهترین دانشگاه در زمینه ی گرایش های رشته حقوق است.
 • از جمله دانشگاه های دیگری که در  خصوص رشته حقوق به خوبی عمل میکنند میشه از دانشگاه های تهران، علامه ، خوارزمی ، دانشگاه قزوین یاد کرد.

رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق کنکور ۱۴۰۰ : رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق

نام دانشگاه : دانشگاه تهران
ظرفیت رشته : ۱۰۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۷۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۳۸

نام دانشگاه : دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۷۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶

نام دانشگاه : دانشگاه شهید بهشتی – تهران
ظرفیت رشته : ۱۱۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۲۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۷۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶۸

نام دانشگاه : دانشگاه فردوسی – مشهد
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۵۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه تبریز
ظرفیت رشته : ۱۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۸۲

نام دانشگاه : دانشگاه الزهرا(س) – تهران
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۳۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۵۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه اصفهان
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۶۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۲۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه شاهد – تهران
ظرفیت رشته : ۷۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه شیراز
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۶۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۲۰

نام دانشگاه : دانشگاه مازندران – بابلسر
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۴۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۱۴

نام دانشگاه : دانشگاه تهران (محل تحصیل قم)
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۶۳۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۸۰

نام دانشگاه : دانشگاه علامه طباطبایی – تهران شبانه
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۲۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه بوعلی سینا – همدان
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۸۳۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۱۲

نام دانشگاه : دانشگاه کاشان
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۶۷۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۶۷۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) – قزوین
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۸۹۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه یزد
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۸۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۷۱۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۸۰

نام دانشگاه : دانشگاه قم
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۰۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۷۲۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۰۰

نام دانشگاه : دانشگاه سمنان
ظرفیت رشته : ۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۷۱۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه گیلان – رشت
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۹۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۴۱۰

نام دانشگاه : دانشگاه بیرجند
ظرفیت رشته : ۴۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۴۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۳۳

نام دانشگاه : دانشگاه حکیم سبزواری – سبزوار
ظرفیت رشته : ۳۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۲۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۲۳۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۴۴۸

نام دانشگاه : دانشگاه شهید مدنی آذربایجان – تبریز
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۴۵۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۲۲۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۴۴

نام دانشگاه : دانشگاه تبریز شبانه
ظرفیت رشته : ۱۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۰۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۲۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه شهید چمران اهواز
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۰۹۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۶۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۵۸

نام دانشگاه : دانشگاه کردستان – سنندج
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۹۴۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۲۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۹۹۳

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ – تهران
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۰۲۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۷۳۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۰۸۷

نام دانشگاه : دانشگاه حضرت معصومه (ع) – ویژه خواهران – قم
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۶۵۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۷۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۱۷۳

نام دانشگاه : دانشگاه لرستان – خرم آباد
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۲۲۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۴۳۰

نام دانشگاه : دانشگاه زنجان
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۷۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۴۷۹

نام دانشگاه : دانشگاه بوعلی سینا – همدان شبانه
ظرفیت رشته : ۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه شهرکرد
ظرفیت رشته : ۳۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۵۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۹۷۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۸۶۶

نام دانشگاه : دانشگاه رازی کرمانشاه
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۲۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۷۷

نام دانشگاه : دانشگاه آیت الله بروجردی – بروجرد شبانه
ظرفیت رشته : ۱۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۴۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه مازندران – بابلسر شبانه
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۰۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه سمنان شبانه
ظرفیت رشته : ۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۹۲۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه بجنورد
ظرفیت رشته : ۴۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۹۰۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۹۶۵

نام دانشگاه : دانشگاه مراغه
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۲۸۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۱۵۳

نام دانشگاه : مجتمع آموزش عالی گناباد
ظرفیت رشته : ۲۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۱۹۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۵۴۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۲۷۳

نام دانشگاه : دانشگاه آیت الله بروجردی – بروجرد
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۳۸۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۴۸۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۸۱۵

نام دانشگاه : دانشگاه زابل
ظرفیت رشته : ۳۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۳۳۸

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – تهران جنوب
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۳۳۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : مجتمع آموزش عالی گناباد شبانه
ظرفیت رشته : ۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه بیرجند شبانه
ظرفیت رشته : ۱۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۹۶۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی ارشاد – دماوند (محل تحصیل تهران)
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۹۶۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۷۷۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۳۹۳

نام دانشگاه : دانشگاه مراغه شبانه
ظرفیت رشته : ۱۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه رازی کرمانشاه شبانه
ظرفیت رشته : ۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۹۷۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۲۱۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۵۰۴

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی آل طه – تهران (ویژه خواهران)
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۷۴۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۵۵۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۴۰۷

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اصفهان – واحد کاشان
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۱۶۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – مرکز مشهد
ظرفیت رشته :۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۲۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اصفهان – مرکز اصفهان
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۳۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۰۵۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی مفید(ره) – قم
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۹۹۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۵۳۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور لرستان – واحد کوهدشت
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۴۸۶۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – واحد شهریار
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۹۴۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی – مرکز فردوس
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۶۳۳۲

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی صدرالمتالهین – تهران (ویژه برادران)
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۲۷۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۰۳۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۸۷۲۲

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی شمال – آمل
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۶۴۳۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۸۱۵۶

نام دانشگاه :دانشگاه پیام نور فارس – مرکز شیراز
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۶۲۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور مازندران – مرکز بهشهر
ظرفیت رشته :۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۱۶۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی – مرکز تبریز
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۷۴۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۷۳۷

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – مرکز پاکدشت
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۸۸۰۹
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۴۷۲۸

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی ارشاد – دماوند (محل تحصیل دماوند)
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۵۴۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۲۶۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۵۲۷۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور مازندران – مرکز بابل
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۳۱۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی – مرکز قائن
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۰۷۵۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خوزستان – مرکز بهبهان
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۶۳۳۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه :دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی – اصفهان
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۴۲۴۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۶۰۷۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی شاندیز – مشهد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۷۵۹۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۷۸۰۰

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گلستان – مرکز گرگان
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۵۱۲۳

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز ساوه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۲۴۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی – واحد اهر
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۸۲۸۹

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی امام رضا(ع) – مشهد محل تحصیل خواهران پردیس رضوان
ظرفیت رشته : ۱۰۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۳۷۸۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۹۷۷۲

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی کار (محل تحصیل قزوین)
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۷۳۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۶۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۰۸۰۲

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی – مرکز ارومیه
ظرفیت رشته :۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۸۰۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۷۹۳۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری – مرکز شهرکرد
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۰۳۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۰۰۴۵

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – مرکز دماوند
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۸۷۴۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۳۷۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گیلان – واحد آستانه اشرفیه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۲۴۷۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۱۷۵۴

نام دانشگاه : دانشگاه شیراز مجازی
ظرفیت رشته : ۱۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۸۷۹۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۰۵۲۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۵۳۸۵

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور همدان – مرکز همدان
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۸۹۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۲۰۷۰

نام دانشگاه : دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری – نور
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۴۷۲۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۳۲۹۰

نام دانشگاه : دانشگاه تهران (محل تحصیل کیش) پردیس خودگردان
ظرفیت رشته : ۳۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۷۶۳۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۴۳۵۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور تهران – واحد پیشوا
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۹۲۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۸۵۷۰

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور مازندران – مرکز رامسر
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۸۸۲۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۱۷۶۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی – مرکز نقده
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۹۶۴۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۲۵۱۸

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – مرکز کاشمر
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۷۲۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۱۳۲۷

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی – واحد اشنویه
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۴۲۱۴
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۴۵۰۲۴

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی طبرستان – چالوس
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۴۷۶۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۳۹۱۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۲۱۳۷

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی اشراق – بجنورد
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۶۴۸۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۴۱۰۱

نام دانشگاه : موسسه غیرانتفاعی فاطمیه – شیراز (ویژه خواهران)
ظرفیت رشته : ۶۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۲۷۲۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۲۷۸۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۹۰۸۸

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گیلان – واحد بندرانزلی
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۱۶۰۸
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۸۷۱۰

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان شمالی – مرکز بجنورد
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۲۶۹۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۶۲۷۵

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اصفهان – مرکز شهرضا
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۸۳۷۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۱۴۰۸

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – مرکز سبزوار
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۸۴۴۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۱۱۲۱۷

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور اصفهان – واحد گز
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۱۹۳۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۳۵۳۸۶
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گیلان – مرکز رودسر
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۵۴۳۳
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۹۳۱۴

نام دانشگاه : موسسه غیر انتفاعی مجازی نورطوبی – تهران دوره مجازی –غیرانتفاعی-سوابق تحصیلی
ظرفیت رشته : ۱۲۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۶۳۰۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۳۶۶۲
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ :

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – واحد چناران
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۹۰۷۷
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۲۲۱۶

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور همدان – مرکز بهار
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۰۲۱۵
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۳۰۱۱۳

نام دانشگاه : دانشگاه پیام نور گیلان – مرکز رودسر (محل تحصیل چابکسر)
ظرفیت رشته : ۵۰
آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ :
آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۲۹۰۷۱
آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۱۴۹۷

مشاوره خصوصی

انتخاب رشته اصولی با موسسه یک شو

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰