021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

راهنمای ثبت نام کنکور 1401 و دفترچه ثبت نام کنکور 1401

راهنمای ثبت نام کنکور 1401 / ثبت نام در آزمون سراسری فقط به صورت اینترنتی و در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود. پیش از اقدام به ثبت نام در آزمون سراسری، لازم است به توضیحات زیر توجه نمایید و مدارک لازم را تهیه کنید. نشانی در گاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور  بعد از انتخاب گروه آزمایشی و قبل از شروع ثبت نام، لازم است مدار کی مانند عکس یا اطلاعاتی مانند کد سوابق تحصیلی دیپلم که می توانید از سایت sahatmedu.ir و همچنین از سایت dipcode.medu.ir دریافت کنید و سوابق پیش دانشگاهی خود را آماده نمایید و پس از آن ثبت نام خود را شروع کنید توضیحات این بخش شما را قدم به قدم تا انتهای ثبت نام راهنمایی می کند. در صورت نیاز به اطلاع از مقرراتی مانند نظام وظیفه، نحوه شرکت دانشجویان انصرافی یا سهمیه ها و مطالب مشابه، بخش دوم این راهنمای عملی را مطالعه کنید.

برای دانلود دفترجه راهنمای کنکور سراسری 1401 اینجا کلیک کنید

مدارک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری

برای شرکت در آزمون سراسری، داشتن یکی از مدرکهای تحصیلی زیر لازم است و دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش : دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه (نظری یا هنرستان). و گواهینامه دوره پیش دانشگاهی و یکی از مدارک کاردانی(فوق دیپلم). و مدرک سطح یک حوزوی (برای شرکت طلاب فقط در گروه آزمایشی علوم انسانی). و مدارک تحصیلی باید حداکثر تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ دریافت شوند. و کسانی که با مدرک کاردانی (پزشکی و غیر پزشکی شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.

کسانی که دو مدرک دیپلم دارند می توانند با یکی از دو دیپلم خود به دلخواه ثبت نام نمایند. ضمنا در صورت مغایرت نوع دیپلم با گروه آزمایشی بهتر است با دیپلمی که با گروه آزمایشی مورد نظرشان هماهنگی دارد، ثبت نام کنند.

انتخاب گروه آزمایشی در ثبت نام کنکور سراسری

هر فرد بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام آموزشی جدید «نظام ۶-۳-۳»، دیپلم نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی)، در هریک از گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی»، «علوم تجربی»، «علوم انسانی»، «هنر» و «زبان های خارجی» مجاز به ثبت نام است. و هر فرد علاوه بر ثبت نام در یکی از گروههای آزمایشی اصلی(علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی یا علوم انسانی)، در صورت تمایل می تواند در یک یا هر دو گروه آزمایشی زبان های خارجی و هنر نیز ثبت نام نماید. و هر فرد نمی تواند در دو گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی) ثبت نام نماید. بعبارتی مجاز به شرکت در دو گروه اصلی و دو ثبت نام جداگانه نمی باشد.

نحوه شرکت دانشجویان انصرافی در کنکور سراسری

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت نمایند. ضمنا متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه همه مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) و دکتری عمومی یا تخصصی، برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ باید تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ با تکمیل فرم شماره (۲) و تأیید دانشگاه محل تحصیل انصراف قطعی خود را اعلام کنند و بند ۳۲ تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند. در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل در زمان مقرر، در صورت قبولی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱، قبولی آنان در آزمون لغو خواهد شد.

فرم شماره (۲) در انتهای دفترچه (صفحه ۷۶) و در صورت قبولی در آزمون سراسری، این فرم از مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه است. و دانشجویان دوره روزانه که بدون انصراف تا تاریخ مقرر(۱۴۰۰/۱۲/۲۵ )، در آزمون سراسری قبول شوند، متخلف محسوب شده و اجازه ثبت نام در رشته جدید را ندارند.

دانشجویانی که انصراف میدهند، حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را ندارند.

دانشجویانی که در سالهای قبل، انصراف قطعی داده اند و به تحصیل بازنگشته اند، برای شرکت در آزمون سراسری امسال، فقط کافی است بند ۳۲ تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند. و دانشجویان دوره های غیر روزانه نوبت دوم «شبانه»، پیام نور، مجازی، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی، غیرانتفاعی و شهریه پرداز)، به شرط نداشتن منع نظام وظیفه، می توانند هم زمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت نام نمایند و در صورت قبولی، باید از رشته قبلی انصراف داده و فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

تعیین وضعیت نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور سراسری 1401

متقاضیان مرد، باید وضعیت نظام وظیفه خود را به صورت «کد عددی» در فرم ثبت نام اعلام کنند. ما برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود و کد مربوط به آن، صفحه ۲۲ را ببینید.

ضوابط استفاده از سهمیه ها در کنکور سراسری

برای اطلاع از شرایط استفاده از هر یک از سهمیه ها صفحه ۲۴ را ببینید. و همه متقاضیان بر اساس محل تحصیل خود، جزو سهمیه مناطق (مناطق سه گانه کشوری) محسوب می شوند، مگر اینکه شرایط استفاده از سهمیه های دیگر را نیز داشته باشند. سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا و متقاضیانی که شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان را دارند، لازم است به ارگان مربوط (سازمان بسیج مستضعفین یا ستاد کل نیروهای مسلح) مراجعه و فرم استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل کنند. و چنانچه ارگان تایید کننده سهمیه، ستاد مشترک سپاه پاسداران و یا ستاد کل نیروهای مسلح باشد، لازم است کد پیگیری (۱۲ رقمی) از ناحیه محل اعزام دریافت شود(کد پیگیری ۱۲ رقمی ایثارگران برای هر آزمون متفاوت می باشد. به عبارت بهتر چنانچه در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ برای شما از سوی ارگان مربوطه کد ۱۲ رقمی مربوطه صادر شده باشد و شما به هر دلیل متقاضی ثبت نام در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ می باشید باید مجددا کد مذکور را دریافت نمائید. و چنانچه ارگان تأیید کننده سهمیه وزارت جهاد کشاورزی باشد، کد ۱۲رقمی ایثارگران ترکیبی از کدملی فرد و عدد ۵۵ خواهد بود. به عنوان نمونه: ۰۳۲۱۶۴۴۶۷۰ ۵۵ و متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان (سازمان بسیج مستضعفین در صورت عدم تأیید سهمیه شان، باید به واحدهای تابعه شهرستانهای محل تشکیل پرونده خود مراجعه کنند و متقاضیان ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران « آجا» که شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان را دارند، برای دریافت کد پیگیری( ۱۲ رقمی) به نشانی اینترنتی www.aja.ir مراجعه کنند. و مقررات کامل استفاده از سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا (صفحات ۲۴ تا ۲۷ را ببینید).

مشاهده
حذفیات کنکور 1401 - اعلام شده توسط سازمان سنجش

نحوه شرکت متقاضیان غیر ایرانی در کنکور سراسری

متقاضیان غیرایرانی، که طبق توضیحات این دفترچه راهنما، شرایط شرکت در آزمون سراسری را دارند با مراجعه به نشانی ( www.sanjesh.org) و ورود به بخش (لینک) سامانه اتباع غیر ایرانی، پس از تکمیل اطلاعات، کد پیگیری (۱۳ رقمی) را دریافت نمایند. به شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی (صفحه ۲۸).

 

هزینه ثبت نام و نحوه پرداخت آن برای کنکور سراسری 1401

هزینه شرکت در آزمون سراسری به صورت اینترنتی و با کارتهای اعتباری عضو شبکه بانکی شتاب دریافت می شود. پیوند(لینک) مربوط، در صفحه اصلی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نام «خرید کارت اعتباری» وجود دارد.

سازمانی آموزش کشور هزینه ثبت نام در هر گروه آزمایشی مبلغ ۷۵۰/۰۰۰ (هفتصد و پنجاه هزار ریال است که پس از پرداخت شماره سریال اعتباری شماره ۱۲ رقمی) برای شما نمایش داده می شود. آن شماره را یادداشت نمایید.

برای ثبت نام در هر یک از گروههای آزمایشی دوم یا سوم (علاوه بر گروه اصلی) نیز مبلغ جداگانه دریافت می شود. پس از پرداخت مبلغ برای هر گروه، شماره سریال جداگانه دریافت می کنید). و کسانی که علاقه دارند در زمان انتخاب رشته (پس از اعلام نتیجه اولیه)، از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی(غیر انتفاعی) هم رشته هایی را انتخاب نمایند، لازم است در سامانه خرید کارت اعتباری، مبلغ ۲۰۰/۰۰۰ (دویست هزار ریال بابت هر مورد علاقه مندی بصورت جداگانه به رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و یا موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی واریز و شماره سریال (ده رقمی) برای هر مورد علاقمندی دریافت کنند. ما در صورتی که تمایل دارید از خدمات ارسال پیامک استفاده کنید، کارت اعتباری به مبلغ ۷۶۲/۰۰۰ هفتصدو شصت و دو هزار ریال هزینه ثبت نام + هزینه استفاده از خدمات پیامک) را انتخاب کنید.

در واقع از دو نوع کارت اعتباری بدون دریافت پیامک» و «با دریافت پیامک» یکی را انتخاب کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1401

اگر خود ثبت نام می کنید یا برای ثبت نام به کافی نت ها مراجعه می کنید، پیش از ورود به صفحه ثبت نام در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش، مدارک زیر را تهیه و در دسترس داشته باشید.

مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام با نگاهی به فهرست زیر می توانید مطمئن شوید همه مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام را آماده کرده اید

شناسنامه و کارت ملی

شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده (به تعداد گروههای آزمایشی که قصد شرکت در آزمون آن را دارید)

کد سوابق دیپلم و یا کد سوابق پیش دانشگاهی (قابل دریافت از سامانه دریافت سوابق تحصیلی به نشانی http://dipcode.medu.ir با http://sahatmedu.ir

کد دانش آموزی (صادر شده از سوی دبیرستان)

کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت کد وضعیت نظام وظیفه (متقاضیان مرد)

و مقررات وظیفه عمومی (صفحه ۲۲)

معدل کتبی دیپلم و معدل کل دیپلم

کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان C کد(۱۳ رقمی) مربوط به متقاضیان غیر ایرانی و فایل عکس اسکن شده

توضیحات عکس

برای ثبت نام در آزمون سراسری، لازم است یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن کنید:

– ابعاد عکس ۴×۳ یا ۴×۶ و بدون حاشیه های اضافی باشد. – عکس باید با حجم حداکثر ۴۰۰× ۳۰۰ و حداقل ۳۰۰× ۲۰۰ پیکسل (حداکثر ۷۰ کیلوبایت) اسکن و در قالب(JPG) ذخیره شود. – تصویر متقاضی باید تمام رخ، کاملا واضح و بدون اثر مهر، منگنه و هر گونه لکه باشد. – عکس، مربوط به سال جاری و بهتر است رنگی و با زمینه سفید باشد. – اسکن عکس از روی کارت های شناسایی کارت ملی، شناسنامه و مدارک مشابه) قابل قبول نیست. – عکس متقاضیان زن باید با حجاب و صورت آنان به طور کامل مشخص باشد. -در صورت استفاده از عکس غیر معتبر، ثبت نام متقاضی باطل می شود و اجازه شرکت در آزمون را ندارند

مراحل ثبت نام کنکور سراسری

متقاضیان برای ثبت نام در آزمون، پس از ورود به صفحه ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ و انتخاب یکی از گزینه ها به شرح ذیل با توجه به وضعیت نظام تحصیلی خود، وارد محیط ثبت نام می شوند: مراحل ثبت نام

مراحل تعیین وضعیت

در مرحله اول ثبت نام متقاضی می بایست وضعیت نظام تحصیلی خود را مشخص نمایید

– نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) -نظام آموزشی سالی واحدی یا نرمی واحدی ٣- نظام آموزشی قدیم دوره چهارساله دبیرستان). ۴- سطح یک حوزه علمیه

آن دسته از متقاضیانی که گزینه ۱ از مرحله اول ثبت نام را انتخاب می نمایند، یکی از گزینه ها به شرح زیر را مشخص نمایند.

متقاضی نظام آموزشی جدید ۳۱-۳-۶ در مرحله دوم ثبت نام می بایست وضعیت شاخه تحصیلی خود را از گزینه های روبرو مشخص نمایند

1- دارای دیپلم ریاضی فیزیکه معلوم تجربی ادبیات و علوم انسانی، یا معلوم و معارف اسلامی هستم ۲- دارای دیپلم فنی و حرفه ای» یا «کاردانش، هستم

متقاضیان (نظام آموزشی جدید (۳-۲-۶)) پس از تعیین شاخه تحصیلی در صورت انتخاب مورد اول، کد سوابق تحصیلی ۱۷ رقمی) مخصوص دانش آموزان نظام آموزشی جدید (۳-۲-۶) را وارد و پس از مشاهده اطلاعات فردی خود نسبت به تائید یا عدم تائید آن اقدام نمایند. در صورت تائید اطلاعات فردی، بندهای مربوط به سوابق تحصیلی در تقاضانامه ثبت نامی درج خواهد شد و متقاضی می بایست نسبت به تکمیل سایر بندهای تقاضانامه ثبت نام اقدام نماید. در صورت عدم تائید اطلاعات نسبت به ادامه روند ثبت نام اقدام و بعد از اتمام ثبت نام جهت رفع مغایرت حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ به منطقه آموزش و پرورش خود مراجعه نمایند. دانش آموزان نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ سال تحصیلی جاری که در خردادماه سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل می شوند نیز در خصوص تایید اطلاعات فردی همانند متقاضیان فوق اقدام و همچنین برای اطلاع از نحوه اقدام فرایند مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون در تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳۰ مراجعه نمایید تبصره: آن دسته از متقاضیانی که وضعیت خود را نظام آموزشی جدید ۳- ۳-۶ انتخاب و شاخه تحصیلی خود را گزینه ودارای دیپلم فنی و حرفه ای یاد کاردانش» انتخاب نمایند وارد مرحله تکمیل تقاضانامه ثبت نام می شوند.

مشاهده
حذفیات امتحان نهایی 1401 دروس حذف شده پایه دوازدهم

آن دسته از متقاضیانی که گزینه ۲ د نظام آموزشی سالی واحدی با نرمی واحدی » را انتخاب نمایند، سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم های شاخه نظری نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد و با پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد دریافت نموده اند. طبق ضوابط اعمال خواهد شد. لذا این متقاضیان برای ثبت نام در آزمون می بایست در مرحله دوم وضعیت تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با انتخاب یکی از گزینه ها به شرح زیر مشخص نمایند

الف) در مرحله دوم متقاضی نظام آموزشی سالی واحدی باترمی واحدی می بایست وضعیت دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با علامت گذاری یکی از گزینه های روبرو مشخص نماید

دارای دیپلم ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی» یا معلوم و معارف اسلامی» که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شده ام دارای دیپلم ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی با علوم ومعارف اسلامی که در سال ۱۳۸۳ و قبل از آن فارغ التحصیل شدمام دارای دیپلم فنی و حرفه ای کاردانش» یا دیپلم تطبیقی امور بین الملل و غیر ایرانی هستم.

ب) متقاضی نظام آموزشی مالی واحدی یا ترمی واحدی می بایست وضعیت مدرک پیش دانشگاهی خود را به شرح زیرمشخص نماید

دارای مدرک پیش دانشگلی که در سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شیام مدرک پیش دانشگاهی خود را تا تاریخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ دریافت می کنم دارای مدرک پیش دانشگاهی که سال ۱۳۹۰ و قبل از آن فارغ التحصیل شد وام دارای مدرک پیش دانشگاهی تطبیقی امور بین الملل ر غیر ایرانی هستم و با سر ستون نمره کتبی کارنامه فارغ التحصیلی نمرا ارج نشده است دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کاردانی پیوسته هستم ولی مدرک پیش دانشگاهی ندارم

متقاضیان (دیپلم های شاخه نظری نظام مالی واحدی یا نرمی واحدی نظام آموزشی قبلی)) در مرحله سوم برای اعمال سوابق تحصیلی می بایست کد سوابق

تحصیلی دیپلم و با پیش دانشگاهی خود را وارد نمایند که پس از این مرحله اطلاعات شناسنامه ای و نمرات متقاضی نمایش داده می شود و متقاضی می بایست صحت اطلاعات خود را تائید و در صورت مشاهده مغایرت، باید گزینه مغایرت دارد را علامت گذاری نموده و در پایان برای پیگیری موضوع مغایرت سوابق تحصیلی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ به منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی خود مراجعه نماید. دانش آموزان پیش دانشگاهی سال تحصیلی جاری که در خردادماه سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل می شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام فرایند مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون در تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳۰ مراجعه نمایند. متقاضیانی که گزینه دارای دیپلم فنی و حرفه ای و یا کاردانش هستم» از بند الف را انتخاب نمایند وارد مرحله تکمیل تقاضانامه ثبت نام می شوند. آن دسته از متقاضیانی که گزینه ۳ متظام آموزشی قدیم دوره چهارساله دبیرستان را انتخاب نمایند وارد مرحله تکمیل تقاضانامه ثبت نام می شوند. آن دسته از متقاضیانی که گزینه ۴ اسطح یک حوزه علمیه» را انتخاب نمایند وارد مرحله تکمیل تقاضانامه ثبت نام می شوند.

ثبت نام کنکور سراسری 1401