021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی
your-alt
your-alt

دانلود تست طیف نشری خطی شیمی دهم

دانلود تست طیف نشری خطی شیمی دهم / قطعاً در انواع و اقسام رویداد­های ملی و افتتاحیه و اختتامیه مسابقات جهانی مثل المپیک ، آتش بازی با مواد شیمیایی را دیده­ اید که در اثر آن رنگ ­های زیبا و خارق العاده ­ای ایجاد شده است

بیشتر بخوانید : دانلود تست جرم میانگین ایزوتوپ شیمی دهم

دانلود تست طیف نشری خطی شیمی دهم / تجربه نشان می­دهد که بسیاری از نمک­ ها شعله رنگی دارند ، به طوری که اگر مقداری از محلول نمک را با افشانه یا همان اسپری خودمون روی شعله بپاشیم ، رنگ شعله تغییر می­كند .پس بدانید و آگاه باشید رنگ بعضی از نمک­  ها عبارتند از سدیم زرد رنگ ، لیتیم سرخ فام  ، مس سبز رنگ و منیزیم سفید خیره کننده

همان طور که دیدید شعله ، ترکیب ­های فلز­های سدیم ، لیتیم و مس هر یک ، رنگ منحصر به فردی دارند و رنگ نشر شده از هر یک فقط باریکه بسیار کوتاهی از گستره مرئی را در بر می­گیرد . در این حالت خیلی شیک و مجلسی !! می­توان از روی تغییر رنگ شعله ، به وجود فلز در آن پی برد

بیشتر بخوانید : دانلود تست شیمی استوکیومتری دهم

پس می­ دانیم که نور زرد لامپ­ هایی كه در شب بزرگراه­ ها و خیابان­ ها را روشن می­ سازد ، به دلیل وجود بخارسدیم در آن هاست .

همه عنصر­ها چه فلز و چه نافلز طیف نشری خاص خود را دارند ، به طور مثال از لامپ نئون در ساخت تابلوهای تبلیغاتی برای ایجاد نوشته­ های نورانی سرخ فام استفاده می­ شود .

نشر 

شیمی دان ها یعنی مندلیف ، تامسون و بقیه ! به فرآیندی که در آن یک ماده شیمیایی با جذب انرژی از خود ، پرتوهای الکترومغناطیسی گسیل می­کنند نشر می­گویند .

طیف نشری خطی عنصرها

اگر نور حاصل از یک لامپ ( حاوی بخار یک عنصر معین ) را از منشور بگذرانیم و طیف آن را تشکیل دهیم ، می­  بینیم که این طیف  ، پیوسته نیست ، بلکه تنها چند خط رنگی جدا از هم با طول موج ­های معین تشکیل می­شود . طیف حاصل را طیف نشری خطی می­نامند .

بیشتر بخوانید : آلکن و آلکین نامگذاری هیدروکربن های سیرنشده

از آنجا که طیف نشری خطی لیتیم در گستره مرئی ، تنها شامل چهار خط یا طول موج رنگی است به آن طیف نشری خطی می­گویند . بررسی ­ها نشان می­دهد كه هر عنصر، طیف نشری خطی ویژه خود را دارد و مانند اثر انگشت ما ، می­توان از آن طیف برای شناسایی عنصر استفاده كرد .

به این ترتیب که ابتدا باید طیف نشری عنصر مجهول را تهیه کرد و سپس با طیف نشری خطی عنصرهای شناخته شده مقایسه کرد ، برای اینکه نام عنصر مجهول مشخص شود ، باید تعداد خطور ، رنگ  و فاصله بین آنها دقیقاً مشابه یکی از عنصرهای معلوم الحال باشد .

بیشتر بخوانید : آلکان های شیمی یازدهم شاخه دار و بدون شاخه

كاربرد طیف­ های نشری خطی از برخی جنبه­ ها مانند كاربرد خط نماد ( باركد ) روی جعبه یا بسته مواد غذایی و بسیاری  کالا هاست . هر نوع كالا ، خط نماد ویژه خود را دارد . با خواندن آن به وسیله دستگاه لیزری ویژه ­ای که به رایانه متصل است ، نوع و قیمت كالا به سرعت روی صفحه نمایشگر ظاهر می­شود .

دانلود تست طیف نشری خطی شیمی دهم

برای تسلط در مباحث شیمی دهم و موفقیت در آزمون های آزمایشی و تحصیلی و همچنین پاسخ گویی به سوالات کنکوری مبحث طیف نشری خطی بسیار پر اهمیت و مهم می باشد و باید از منابع مناسب به حل سوال و تمرین مستمر پرداخت از این رو موسسه یک شو برای حل تست طیف نشری خطی یک مجموعه تست مناسب برای این مبحث در نظر گرفته است که می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید

 

دانلود تست طیف نشری خطی شیمی دهم

 

نور، کلید شناخت جهان

در پاسخی ذکاوت مند می­توان فرمود نور چنین امکانی را برای ما فراهم می­کند . نوری که از ستاره و سیاره­ای به ما می­رسد نشان می­دهد که آن ستاره یا سیاره از چه ساخته شده و دمای آن چقدر است .

دانشمندان با دستگاهی به نام طیف سنج می­توانند از پرتوهای گسیل شده از مواد گوناگون ، اطلاعات ارزشمندی درباره آن ها به دست آورند .

به طور کلی ویژگی­ های خورشید و اجرام آسمانی دیگر را به این دلیل که بسیار از ما دور هستند ، نمی ­توان به طور مستقیم اندازه­ گیری کرد. همچنین دمای اجسام  بسیار داغ را نیز نمی ­توان با ابزاری مانند دماسنج اندازه­  گیری کرد ، زیرا دماسنج در دماهای بالا ذوب می­ شود

گستره مرئی

تست طیف نشری خطی / چشم ما تنها می ­تواند گستره محدودی از نور را ببیند . به این گستره ، که رنگ ­های سرخ ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، نیلی و بنفش را در بر می­گیرد ، گستره مرئی می­گویند .

اما بررسی­ ها نشان می­ دهد كه نور خورشید شامل گستره بسیار بزرگ­تری از این پرتوهاست . پرتوهایی که از نوع پرتوهای الكترومغناطیسی است و با خود انرژی حمل می كند به طوری كه هر چه طول موج آن­ها کمتر باشد ، انرژی بیشتری با خود حمل می­کند ؛ برای نمونه انرژی نور آبی از نور سرخ دارای انرژی بیشتری است .

دانلود تست طیف نشری خطی موسسه یک شو