021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک در آینده بهتر است ؟

دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟ در دانشگاه سراسری کشور رشته علوم آزمایشگاهی عمدتا در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. ولی در تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها به صورت نیمه متمرکز رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) دانشجو می گیرد.

ادامه تحصیل در دامپزشکی به چه صورت است؟ در علوم آزمایشگاهی چطور؟

دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟  دامپزشکی رشته ای در مقطع دکترای عمومی یا حرفه ای است که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای می توانید در آزمون دکترای تخصصی شرکت کنید. دامپزشکی حدود ۲۰ گرایش تخصصی در مقطع دکترای تخصصی دارد که علاقه مندان بر حسب علاقه می توانند وارد هر یک از آنها شوند و تخصص بگیرند.

اما رشته علوم آزمایشگاهی در سطح کارشناسی است. در رشته علوم آزمایشگاهی در صورت تمایل به ادامه تحصیل باید ابتدا کارشناسی ارشد بخوانید و سپس دکترای تخصصی بگیرید . البته بسیای از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی به جای ادامه تحصیل، وارد بازارکار می شوند. همچنین پس از کارشناسی امکان ورود به برخی از رشته های دیگر در مقطع ارشد و دکترا برای فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی وجود دارد.دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟

کارشناس آزمایشگاه کجا کار می کند؟

دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟ یک کارشناس آزمایشگاه معمولا در یک آزمایشگاه مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند.

غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟

انتخاب رشته کنکور 1400

محل کار دامپزشک چگونه است؟

دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟ دامپزشک در بخش های مختلفی می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های دام در مراکز دامداری و دامپروری هستند. یا این که به تایید عدم بیماری دامها در کشتارگاهها می پردازند. برخی دیگر که در صنعت شاغل هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند.

همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب دامپزشکی، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نماید. قطعا شما تا به حال با نحوه کار یک دامپزشک در فیلم های سینمایی و تلویزیونی آشنا شده اید اما کار به همین جا ختم نمی شود و انجام وظایف دامپزشکی دارای نکات و ویژگی هایی است که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند و شاید هم جذاب و چالشی باشد.

دامپزشک معمولا با حیوانات مختلفی سر و کار دارد. کار دامپزشک در عین جذابیت، ممکن است برای برخی افراد سخت و طاقت فرسا باشد. دامپزشک با حیوانی که نمی تواند درد و بیماری خود را توضیح دهد روبروست و لذا شغلش هنر و ظرافت زیادی می طلبد. او گاهی باید ساعت های طولانی را در محل کار سپری کند.دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟

آیا با مدرک دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی می توانید استاد دانشگاه شوید؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت و یا فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟

دریافت مشاوره خصوصی با شرایط ویژه برای ثبت نام فقط با شماره زیر  تماس بگیرید 

02122601060

 

خدمات تخصصی یک شو 

مشاوره برنامه ریزی درسی

مشاوره برنامه ریزی کنکور

مشاوره کنکور تلفنی (مشاوره کنکور سراسری)

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره انتخاب رشته تلفنی

مشاوره تحصیل در خارج از کشور

مشاوره معافیت تحصیلی

مشاوره معرفی رشته های دانشگاهی

مشاوره معرفی دانشگاه های کشور

مشاوره پذیرش دانشگاه بدون کنکور

مشاوره کنکور کارشناسی ارشد

مشاوره کنکور دکتری تلفنی

مشاوره انتخاب رشته ارشد

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره ثبت نام کنکور

مشاوره انتخاب رشته