021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

یکی ازسهمیه های موثر در کنکور سراسری ۱۴۰۰،سهمیه ایثارگران می باشد که خود به دو دسته سهمیه ایثارگران 25و5 درصدی تقسیم می شود. مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی، جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها،  همسر و فرزندان رزمندگان هستند که در صورت کسب حد نصاب لازم می توانند از این سهمیه درکنکور 1400استفاده نمایند.

تمامی متقاضیان کنکور ۱۴۰۰ باید در مراحل ثبت نام کنکور سراسری یکی از سهمیه های مندرج در دفترچه را انتخاب نمایند. همانطور که در دفترچه ثبت نام کنکور 1400 درج شده است، یکی از سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰، سهمیه ایثارگران 5 درصدی است.

سهمیه مذکور مستقیما روی تراز داوطلب تاثیر ندارد بلکه حد نصاب قبولی هر رشته محل را کاهش می دهد.  پس از اعلام نتایج اولیه کنکور 1400، تراز ( نمره کل )، رتبه داوطلب در سهمیه ایثارگران 5 درصدی و رتبه داوطلب در سهمیه مناطق در کارنامه اولیه درج می شود که ملاک اصلی برای مرحله سرنوشت ساز انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰، رتبه داوطلب در سهمیه می باشد. در این مقاله به بررسی مشمولان و تاثیر سهمیه 5 درصدی و حد نصاب قبولی آن در کنکور سراسری پرداخته ایم.

انتخاب رشته کنکور 1400

مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور ۱۴۰۰

5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق می گیرد که این افراد شامل دو گروه زیر می باشد:

جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها

همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه

​رزمنده به کسی اطلاق می شود که از تاریخ 59/06/31 تا 67/06/31 حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند. 

در این بخش جامعه آماری دارندگان سهمیه 5 درصد در گروه های آزمایشی مختلف نسبت به تعداد کل شرکت کننده های کنکور سراسری در سال گذشته را قرار داده ایم.

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 در صدی در کنکور تجربی 98
ایثارگران 5 درصد 63810
تعداد کل شرکت کننده ها 63794
نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده ها 10

 

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 در صدی در کنکور ریاضی 98
ایثارگران 5 درصد 11968
تعداد کل شرکت کننده ها 164278
نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده ها درصد 9

 

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور انسانی 98
ایثارگران 5 درصد 16746
تعداد کل شرکت کننده ها 282151
نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده ها  درصد 6

 

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور هنر 98
ایثارگران 5 درصد 7968
تعداد کل شرکت کننده ها 103665
نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده ها 10 درصد

 

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور زبان 98
ایثارگران 5 درصد 13840
تعداد کل شرکت کننده ها 26033
نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده ها 10 درصد 

 

حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور ۱۴۰۰

براساس دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، حد نصاب نمره قبولی داوطلبان با سهمیه 5 درصدی ایثارگران ، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد.

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور ۱۴۰۰

پس از وارد کردن سهمیه 5 درصدی ایثارگر در فرم ثبت نام کنکور سراسری و تائید نوع سهمیه توسط ارگان مربوطه، داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار گرفته و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود. سال گذشته حدودا 10 درصد از جامعه آماری کنکور سراسری را داوطلبان با سهمیه 5 درصدی ایثارگران تشکیل داده بودند. 

5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان دارای این سهمیه تعلق می گیرد، با توجه به جمعیت زیاد داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی، رقابت بیشتری بین داوطلبان شکل می گیرد. در نظر داشته باشید سهمیه مذکور مستقیما روی تراز داوطلب تاثیر ندارد بلکه حد نصاب قبولی هر رشته محل را کاهش می دهد و به عبارت دیگر رتبه این دسته از داوطلبان نسبت به رقبای خود که دارای سهمیه مشابه می باشند مقایسه شده و تحت عنوان رتبه در سهمیه در کارنامه اولیه کنکور 1400 درج می شود.

در صورتی که داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی در سهمیه خودشان به دلیل کم بودن ظرفیت و زیاد بودن جمعیت آماری و رقابت بالا موفق به قبولی نشوند در سهمیه مناطق سنجیده می شوند. پس از انتشار دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور ۱۴۰۰، متقاضیان می توانند با محاسبه درصد دروس، رتبه خود را با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری هیوا تخمین زده و شانس قبولی خود را مشاهده نمایند.

نحوه دریافت کد رهگیری داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 5 درصدی

 متقاضیان استفاده از سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( جانبازان زیر 25 درصد ) می بایست نسبت به تكمیل بند مربوطه در فرم ثبت نام اینترنتی اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

 متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان 5 درصدی ابتدا باید به یکی از ارگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، ستاد كل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسداران، وزارت دفاع، ناجا، نیروی مقاومت بسیج مراجعه کرده و فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل نمایند. در صورتی که اطلاعات آن ها توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران و یا سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت کشاورزی تایید شود کد 12 رقمی مختص داوطلب صادر شده و به آن ها تعلق خواهد گرفت که باید آن را در فرم ثبت نام کنکور 1400 وارد کنند. كد رهگیری 12 رقمی برای استفاده از سهمیه برای هر آزمون و هر سال متفاوت است.

 

بنابراین، داوطلبان باید برای هر آزمون كد رهگیری جدید از سازمان ذیربط دریافت نمایند. پس از تائید نوع سهمیه، هر داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار گرفته و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود.

سوالات متداول

 

1-  رزمندگان مشمول چه سهمیه ای در کنکور هستند؟

در سهمیه ایثارگران 5 درصدی قرار می گیرند که توضیحات تکمیلی در خصوص نحوه استفاده از این سهمیه در کنکور در مقاله ارائه شده است.

 

2-  حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور چقدر است؟

70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است که برای اطلاع از توضیحات بیشتر، مطالعه مقاله توصیه می شود. 

 

3-  آیا رزمندگان نیاز به دریافت کد دارند؟

متقاضیان استفاده از این سهمیه باید به ارگان مربوطه مراجعه کنند و فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل نمایند و کد 12 رقمی دریافت کنند که البته در این مقاله نحوه دریافت این كد ارائه شده است.