انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ + دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰
انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ + دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰
4.2 (84%) 10 vote[s]

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ با چه شرایطی  صورت می گیرد؟ چه طور انتخاب رشته کنم تا با انتخاب های اولم قبول شوم؟ همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ، دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری از طرف سازمان سنجش منتشر میشه و داوطلبا می تونن با توجه به گروه آزمایشی خودشون ، این دفترچه ها رو دانلود و بعد از اولویت بندی رشته محل های مورد نظرشون ، تو انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنن .

نفرات برتر کنکور سراسری امروز یکشنبه ۱۰ مرداد ماه اعلام شد و انتظار می رود تا ساعاتی دیگر نتایج بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله زمان انتخاب رشته، تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور، مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰، تاثیر سهمیه ها در این فرآیند و زمان اعلام نتایج نهایی پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سال آینده اقدام کنند و همچنین از اشتباه در انتخاب رشته اجتناب کنند.

همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ ، دفترچه انتخاب رشته همه گروه های آزمایشی ( ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان ) روی سایت سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد . داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در این آزمون شده اند ، می توانند در بازه مشخص شده برای انتخاب رشته اقدام به تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته خود کنند .

داوطلبانی مجاز به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ خواهند بود که شرایط گفته شده برای انجام آن را داشته باشند . در این قسمت مهم ترین شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری گفته شده است :

 •  ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۰
 • دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۱۴۰۰
 •  حضور در جلسه آزمون کنکور۱۴۰۰
 •  مجاز به انتخاب رشته شدن حداقل در یکی از دوره های روزانه ، غیر روزانه (شامل شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

طبق روال هرساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسریسایت سازمان سنجش آموزش کشور، اقدام به انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ می نماید. در واقع عمدتا دفترچه مذکور تقریبا یک ماه پس از برگزاری کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر تاریخ انتشار این دفترچه برای سال ۱۴۰۰ در دسترس نیست اما معمولا اواسط مرداد ماه در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۹ به دلیل تعویق کنکور به علت کرونا که در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۹۹ بر روی سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قرار گرفت ، در جدول ذیل جهت آشنایی با شرایط و ضوابط فرآیند انتخاب رشته قرار داده شده است. همچنین توجه نمایید که داوطلبان می بایست برای تمامی گروه های آزمایشی علوم ریاضی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان به صورت جداگانه دفترچه تهیه نمایید.

دانلود دفترچه کنکور ۹۹ دانلود دفترچه کنکور۱۴۰۰
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۹ دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۰
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۹ دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۹۹ دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۰
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۹۹ دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان ۹۹ دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۰

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

داوطلبایی که قصد دارن تو انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنن ، واسه اینکه خطا و اشتباهی نداشته باشن ، بهتره اول فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور سراسری رو از آخر دفترچه انتخاب رشته پرینت بگیرن و با توجه به ملاک های انتخاب رشته ( علاقه ، اعتبار دانشگاه ، دوری و نزدیکی و شهریه دانشگاه ها ) از چیدمان و ترتیب اولویت هاشون مطمئن شدن ، وارد سایت سنجش بشن و انتخاب هاشون رو ثبت کنن .

البته پروسه انتخاب رشته قطعا پیچیدگی ها و سختی های خودش رو داره و هر دانش آموزی لازمه انتخاب رشته خودش رو به مشاورین متخصص واگذار کنه . خیلی راحت میتونی با پر کردن فرم زیر با مشاورین ما به صورت رایگان ارتباط بگیری تا تو انتخاب رشته بتونیم بهت کمک کنیم

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

در خصوص زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ باید توجه داشته باشید که تقریبا چند روز پس از زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰ می توانید نسبت به ثبت انتخاب رشته خود از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایید. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری برای سال ۱۴۰۰ و انتشار کارنامه اولیه کنکور ۱۴۰۰ احتمالا در هفته دوم مردادماه باشد و زمان اعلامی نیز طبق سنوات گذشته تمدید خواهد شد.

در حال حاضر اطلاعیه ای از زمان شروع فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری مقطع کارشناسی برای سال ۱۴۰۰ از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است اما در صورت انتشار، این مقاله بروزرسانی خواهد شد. 

البته فراموش نکنید که به دلیل اهمیت امر انتخاب رشته و این که ممکن است برخی از داوطلبان نتوانسته باشند در فرصت اولیه انتخاب رشته خود را ثبت نمایند، سازمان سنجش مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری برای داوطلبان در نظر خواهد گرفت.

داوطلبان می توانند با استفاده از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زمان تعیین شده به صورت اینترنتی نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند. در صورت تمایل می توانید برای انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ به صورت کاملا تخصصی با مشاوران موسسه یک شو ارتباط بگیرید.

انتخاب رشته کنکور 1400

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

همه داوطلبان چه آنها که در یک گروه آزمایشی شرکت کرده اند و چه آنها که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند ، در یک فرم انتخاب رشته کنکور و حداکثر تا ۱۵۰ رشته محل میتوانند انتخاب کنند. 

رشته محل های مورد نظر خود را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته، بخش ظرفیتها، مربوط به هرگروه آزمایشی، انتخاب کنید. برای انتخاب رشته از دوره های مختلف روزانه، نوبت دوم، پیام نور و دوره های دیگر به شرایط اختصاصی هر دوره در این دفترچه توجه کنید. 

شرایط بعضی از این دوره ها را در دفترچه ببینید. برای جلوگیری از اشتباه، بهتر است قبل از ورود به سامانه اصلی انتخاب رشته، رشته های انتخابی خود را با کد مربوط به هر رشته، به ترتیب علاقه مندی در پیش نویس انتخاب رشته وارد کنید.   پس از نهایی کردن رشته های انتخابی و اطمینان از ترتیب انتخاب های خود، آنها را در سامانه اصلی انتخاب رشته، به سازمان سنجش اعلام کنید.  

به یاد داشته باشید، در فرم انتخاب رشته، اولویت ترتیب رشته هایی که انتخاب میکنید، فقط نشان دهنده علاقه مندی شماست و تأثیری در افزایش احتمال قبولی ندارد. 

اگر نمره و شرایط لازم برای قبولی در رشته ای را داشته باشید، این رشته را در هر اولویت اول یا صد و پنجاهم انتخاب کنید، احتمال قبولی شما در آن رشته بیشتر نمیشود. در مجموعه رشته هایی که انتخاب میکنید، اولین رشته انتخابی، نشان دهنده بیشترین علاقه شما و آخرین رشته انتخابی، نشان دهنده کمترین علاقه شما است.  

اگر در مجموعه رشته هایی که انتخاب کرده اید، شرایط قبولی در چند رشته را داشته باشید، سازمان سنجش اولین رشته را به عنوان رشته قبولی اعلام میکند.

چگونه رشته های انتخابی خود را به سازمان سنجش اعلام کنیم؟ انتخاب رشته اینترنتی

پس از انتخاب کد رشته محل ها از دفترچه راهنمای انتخاب رشته در پیش نویس و اطمینان از رشته های
انتخابی خود و ترتیب علاقه مندی به رشته ها، وارد صفحه انتخاب رشته سازمان سنجش شوید.
ابتدا از صفحه اصلی وبگاه سازمان سنجش وارد صفحه آزمون سراسری شوید 

راهنمای انتخاب رشته 1400 1

در صفحه آزمون سراسری، وارد صفحه انتخاب رشته شوید.

از صفحه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری، بعد از چند مرحله وارد صفحه اصلی انتخاب رشته می شوید.
صفحه اطلاعات آزمون
در این صفحه فرصت زمانی انتخاب رشته و شماره تماس برای رفع اشکالات احتمالی اعلام شده است.

راهنمای انتخاب رشته 1400 3

اگر طبق بند هفتم کارنامه مجاز به انتخاب دوره های پیام نور و غیر انتفاعی یا دانش گاه فرهنگیان شده اید ولی قبلا در زمان ثبت نام، علاقه مندی خود را اعلام نکرده اید، در این صفحه میتوانید از پیوندخرید کارت سمت راست صفحه هزینه آن را پرداخت نمایید تا بتوانید از این دوره ها هم، رشته محل هایی را انتخاب کنید.

ورود به سیستم انتخاب رشته

با تأیید این مورد که اطلاعیه ها و این دفترچه راهنما را مطالعه کرده اید، به صفحه بعدی وارد میشوید.

راهنمای انتخاب رشته 1400 3

از این صفحه، به سه روش میتوانید وارد سیستم انتخاب رشته خود شوید.
روش اول- سریال ثبت نامی ۱۲ رقمی + شماره شناسنامه
روش دوم- شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه
روش سوم- شماره رهگیری ثبت نام ۱۶ رقمی + کد ملی
به یکی از روشهای بالا، به صفحه بعدی به نام صفحه اطلاعات داوطلب، وارد می شوید. صفحه اطلاعات داوطلب در این صفحه اطلاعات شخصی شما نمایش داده میشود. اگر اطلاعات مربوط به شما صحیح است، آن را تایید کنید تا وارد صفحه بعدی شوید. در پایین صفحه اطلاعات داوطلب، معدل کتبی دیپلم و عنوان دیپلم شما درج شده است. اگر اشکالی در آن میبینید، میتوانید آنها را اصلاح کنید.
بند دیگر مربوط به داوطلبان اتباع خارجی است که باید تکمیل شود.

پس از تکمیل و تأیید، اطلاعات داوطلب، وارد صفحه اصلی انتخاب رشته می شوید.

صفحه اصلی انتخاب رشته

اگر قصد دارید از دوره های پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه فرهنگیان، رشته هایی را انتخاب کنید و تازه هزینه آن را پرداخت کرده اید. لازم است سریال پرداخت مربوط به هر کدام را وارد نمایید.
– فراموش نکنید ۱۷ رشته از گروه هنر آزمون عملی دارد که برای انتخاب هر یک از آن ها باید در آزمون عملی آن رشته شرکت کرده و یا شرکت نمایید.
-کسانی که قبال در زمان ثبت نام علاقهمندی خود را به پیام نور و غیرانتفاعی اعلام کرده اند، در اینجا لازم نیست اقدامی نمایند.
– همه داوطلبان فقط یک فرم انتخاب رشته دارند. حتی اگر در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده باشند. 

راهنمای انتخاب رشته کنکور 1400

نحوه وارد کردن رشته های انتخابی در فرم الکترونیک

در پایین صفحه دو ستون ترتیب اولویت و کد رشته محل قرار دارد.

کد عددی رشته های انتخابی خود را به ترتیب علاقه مندی وارد کنید.

با وارد کردن کد هر رشته، عنوان آن رشته، دوره و نام دانشگاه به طور خودکار نمایش داده میشود. با دقت در عنوان رشته، مطمئن شوید که کد را درست وارد کرده اید.
اگر کدی را که مربوط به گروه آزمایشی شما نیست وارد کنید چنین پیغامی ظاهر میشود:

خطای انتخاب رشته

اگر مجاز نباشید رشته ای را انتخاب کنید مثال در گروه هنر ثبت نام نکرده اید اما رشته هایی از آن گروه را انتخاب کنید چنین پیغامی ظاهر می شود:

خطاهای انتخاب رشته

پایان ورود کدهای عددی رشته محل ها

بعد از اینکه کد رشته محلهای مورد نظر خود را وارد کردید، در پایان، با فشردن گزینه تایید و ادامه، رسید انتخاب رشته که شامل مشخصات فردی و فهرست رشته های انتخابی شماست، نمایش داده می شود.

 • شماره پرونده و شماره رسید انتخاب رشته کد عددی ۱۵ رقمی را، که در بالای این صفحه رسید انتخاب رشته قرار دارد ، حتما یادداشت نمایید.
 •  اگر چنین رسیدی دریافت نکنید، انتخاب رشته شما تمام نشده است. 
 • بهتر است که این صفحه را چاپ و تا اعالم نتیجه نهایی از آن نگهداری کنید. 
 • پس از پایان این مراحل، شما این امکان را دارید که تا هشت نوبت وارد صفحه انتخاب رشته شوید و رشته های انتخابی تان را ویرایش نمایید.

توضیحات تکمیلی مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

 • برای پرداخت هزینه، ثبت اعلام علاقه مندی به رشته های پیام نور و غیرانتفاعی، از صفحه اصلی وبگاه سازمان سنجش، از قسمت خرید کارت اعتباری می توانید اقدام کنید.
 • هر داوطلب فقط از دوره هایی که مجاز شده است می تواند انتخاب رشته نماید.
 • اگر از دوره ای که مجاز به انتخاب رشته نیستید، رشته ای را انتخاب نمایید، سامانه انتخاب رشته، به شما اجازه انتخاب نمی دهد.
 • برای انتخاب رشته های پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه فرهنگیان مجاز بودن کافی نیست، بلکه باید علاقه مندی خود را هم اعلام کرده باشید.
 • مهمترین معیار شما برای انتخاب رشته، رتبه در سهمیه و زیرگروه های مقابل آن است.
 • احتمال قبولی شما در زیر گروهی که رتبه بهتری دارید، بیشتر است.
 • رشته های دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین رشته های مربوط به مناطق محروم، زلزله زده و سیل زده، مشمول ضوابط رشته های دوره روزانه می باشند.
 • تغییر رشته و دانشگاه پس از مشغول شدن به تحصیل و در دانشگاه محل تحصیل طبق آیین نامه آموزشی مربوطه و موافقت دانشگاه مبداء و مقصد و البته به سختی انجام می شود. بنابر این توصیه می شود در این مرحله در انتخاب رشته و دانشگاه دقت نمایید.
 • هیچ دانشجویی مجاز نیست همزمان در دو رشته و یا دو محل (موسسات دولتی یا غیر دولتی) تحصیل نماید. (دانشجویان استعداد درخشان شامل این ممنوعیت نمی شوند.)
سوالات متداول دانش آموزان درباره انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور سراسری بعد از اعلام نتایج اولیه در حدود ۹ یا ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.

در سایت یک شو تمامی رشته محل های قبولی با توجه به رتبه مشخص شده اند و مشاوران یک شو بهترین مشاوره انتخاب رشته را به شما ارائه خواهند داد.

 آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته برای رشته های پزشکی ،دندان ،داروسازی درسایت سازمان سنجش و مابقی رشته ها  به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا برگزار می شود .

با توجه به بررسی انتخاب رشته به ترتیب فرم انتخابی داوطلب مهم ترین فاکتور در نحوه چینش انتخاب رشته علاقه داوطلب می باشد که در متن مقاله نحوه این چینش به صورت کامل توضیح داده شده است .

انتخاب ها باید در سه دسته خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه باشد که روال آن در متن مقاله توضیح داده شده است .

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سنجش انجام می شود که آدرس آن در متن مقاله گفته شده است .

amirsoheil.gh

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات