021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰جدا از انتخاب رشته دانشگاه سراسری و از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش به نشانی azmoon.org انجام می شود. داوطلبان برای داشتن انتخاب رشته ای دقیق و بی نقص می توانند از راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 کمک بگیرند تا درنحوه چینش انتخاب هایشان با اشتباهات رایج در انتخاب رشته مواجه نشوند.

ادغام ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد باعث ایجاد تغییراتی در روند ثبت نام، برگزاری و اعلام نتایج این آزمون شده است اما انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد به روال سابق و به صورت مجزا انجام می گیرد. به عبارتی با انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، مسیر این دو دانشگاه از یکدیگر جدا می شود.

متقاضیان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد به جز 4 رشته (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۰، می توانند نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از میان کدرشته محل های گروه آزمایشی امتحانی خود اقدام کرده و آن را در فرم راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 در سایت azmoon.org وارد نمایند. انتخاب رشته 4 رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سامانه سازمان سنجش انجام می شوند

با توجه به اهمیت این مرحله برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد در ادامه این مقاله نحوه دریافت دفترچه، خرید کارت اعتباری، تکمیل فرم انتخاب رشته و سایر نکات مربوط به نحوه و مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ ذکر شده است.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

چند روز پس از انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰، دانشگاه آزاد طی انتشار اطلاعیه ای از مهلت در نظر گرفته شده جهت انتخاب رشته این دانشگاه خبر می دهد. سال گذشته به دلیل تعویق در زمان برگزاری کنکور سراسری تمامی مراحل از جمله انتخاب رشته دانشگاه ازاد با تاخیر و از 4 تا 16 مهر ماه صورت گرفت.

بعد از برگزاری کنکور 1400 ، پیش بینی می کنیم انتخاب رشته دانشگاه آزاد در اواخر مرداد ماه انجام گیرد.

معمولا هر سال بازه انتخاب رشته، 3 الی 4 روز نیز تمدید می گردد

انتخاب رشته کنکور 1400

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

اولین مرحله برای انجام انتخاب رشته دانشگاه آزاد، اطلاع از وضعیت فرد در انتخاب رشته این دانشگاه می باشد. هر داوطلب به منظور اطلاع از وضعیت مجاز بودن به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می بایست به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org، مراجعه کرده و کارنامه اولیه خود را دریافت نماید.

در صورت دارا بودن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ درج می شود، یعنی داوطلب مجاز به انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 می باشد و می تواند در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نماید.

افراد مجاز به انتخاب رشته موظف اند برای دسترسی به کد رشته محل های دانشگاه آزاد دفترچه انتخاب رشته این دانشگاه را از طریق سایت azmoon.org دانلود و با دقت مطالعه کرده و در صورت داشتن تمامی شرایط لازم، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 رشته محل های مورد علاقه خود را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی ( اصلی، شناور ) استخراج نموده و اولویت بندی کنند.

 

  • مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ بطور خلاصه

دریافت کارنامه اولیه اولیه کنکور سراسری 1400 و بررسی مجاز بودن داوطلب

مراجعه به سایت azmoon.org

دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

اولویت بندی کد رشته محل های انتخابی

پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تاثیر رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

داوطلبانی که قصد دارند علاوه بر انتخاب رشته کنکور سراسری در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ نیز شرکت کرده و شانس خود را در قبولی در رشته محل های این دانشگاه نیز امتحان کنند، می بایست از اهمیت رتبه و تراز اکتسابی غافل نمانند.

رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مانند انتخاب رشته کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است و بالا بودن رتبه و تراز در هر زیر گروه باعث می شود که شانس قبولی داوطلب در رشته محل های مربوط به آن زیر گروه بالاتر باشد. از این رو به داوطلبان توصیه می کنیم پس از مشاهده کارنامه اولیه کنکور سراسری 1400 حتما به رتبه و تراز خود در هر زیر گروه توجه نمایید.

بدیهی است که چنانچه داوطلب در زیر گروهی رتبه و تراز بهتری داشته باشد به همان نسبت شانس قبولی بالاتری در رشته های آن زیر گروه خواهد داشت، اما توصیه می شود داوطلبان اولویت بندی و چیدمان انتخاب رشته خود را کاملا بر اساس فاکتور های مهم که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم انجام دهند و انتخاب های خود را بر اساس انتخاب های خوش بینانه، منطقی و بدبینانه بچینند.

 

شاید در اینجا سوالی برای شما مطرح شود ، که زیر گروه چیست؟

رشته های هر گروه آزمایشی در کنکور سراسری بر اساس تاثیر ضرایب و اهمیت آن ها به چند گروه تقسیم می شوند که به هر گروه از آن ها یک زیر گروه گفته می شود.
بطور مثال رشته تجربی دارای 5 زیر گروه است که در زیر گروه یک آن رشته هایی مثل پزشکی ، دندانپزشکی، پرستاری و … قرار گرفته و در زیر گره دوم آن رشته هایی مثل داروسازی و… قرار گرفته که شما با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری می توانید لیست رشته های کنکور سراسری را در هر زیر گروه مشاهده نمایید.

اهمیت توجه به رشته های مندرج در هر زیر گروه از جایی مشخص می شود که سازمان سنجش در کارنامه اعلام نتایج کنکور سراسری رتبه داوطلبان را در هر زیر گروه نشان می دهد و از آنجایی که داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می بایست بر اساس اطلاعات همین کارنامه انتخاب رشته خود را انجام دهند بنابراین توصیه می کنیم به توضیحات کارنامه کنکور سراسری ۱۴۰۰ توجه کنید.​

در زیر بخشی از کارنامه اولیه کنکور سراسری قرار داده شده که رتبه و تراز داوطلب در هر زیر گروه مشخص است.

بنابراین اگر به رشته خاصی  علاقه داشته و می خواهید در آن رشته قبولی را کسب نمایید علاوه بر فاکتور علاقه ، کیفیت ، بازار کار ، مسافت ، شهریه ، رتبه بندی دانشگاه های آزاد ، به رتبه و تراز اکتسابی خود در هر زیر گروه نیز توجه نمایید ، چرا که ممکن است رتبه و تراز اکتسابی شما در زیر گروهی بهتر باشد که در این صورت توصیه می کنیم اگر به رشته های آن زیر گروه علاقه دارید انتخاب های خود را در ابتدا از بین رشته محل های مندرج در همین زیر گروه اولویت بندی کنید و سپس رشته های سایر زیر گروه ها تا به نتیجه دلخواه در زمان اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد 1400 دست یابید .

نحوه چینش اولویت ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

داوطلبان پس از آگاهی از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ بهتر است انتخاب های خود را در سه دسته خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه اولویت بندی کنند . در این بخش طریقه اولویت بندی انتخاب رشته خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه را توضیح می دهیم :

خوش بینانه :  انتخاب هایی هستند که به نوعی داوطلب در آن ها شانس کمی برای قبولی دارد ولی به دلیل علاقه و با توجه به اینکه رشته و دانشگاه های خوبی هستند به آن ها علاقه دارددر کل این بخش از فرم انتخاب رشته اختصاص دارد به رشته محل هایی که به نوعی شانس قبولی در آن ها نداشته یا به عبارت دیگر شانس خیلی کمی دارید  حداقل 20  درصد انتخاب و حداکثر 25 درصد انتخاب

منطقی: منطقی رشته هایی هستند که سال گذشته داوطلبان با رتبه هایی نزدیک رتبه داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شدند و امسال درصورت تغییر نکردن ظرفیت ، منطقا داوطلب امسال هم باید در آن کد رشته محل قبول شود. حداقل 15 درصد انتخاب و حداکثر 20 درصد  انتخاب

بدبینانه : انتخاب هایی هستند که احتمال قبولی در آن ها با توجه به رتبه و تراز اکتسابی بیشتر است و به عبارتی قبولی در آن ها تضمین شده است . حداقل 15 درصد انتخاب و حداکثر 20 درصد  انتخاب

 

داوطلبانی که علاوه بر رشته امتحانی اول در رشته امتحانی شناور ( هنر و زبان ) هم شرکت کردن و مجاز به انتخاب رشته شدند ، باید انتخاب های رشته امتحانی دوم یا سوم را نیز در همین فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج کنند.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 علاوه بر عواملی که در مطالب فوق ذکر کردیم بهتر است به برخی نکات دیگر نیز توجه داشته باشید:

هزینه : داوطلبان می بایست در ترتیب انتخاب های خود شهریه دانشگاه آزاد را نیز مورد توجه قرار داده و بر اساس توان مالی خود رشته محل های مورد علاقه را انتخاب نمایند تا در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد با مشکل رو به رو نشوند .

کیفیت : بررسی هیئت علمی دانشگاه های مورد علاقه ، داوطلب را در انتخاب رشته کمک می کند .

مسیر : فاکتور بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد مسیر داوطلب است . ممکن است کیفیت دانشگاهی قابل توجه باشد اما داوطلب به دلیل دوری مسافت دانشگاه دیگری را در اولویت قرار دهد .
توجه به موارد گفته شده سبب می شود لیستی تهیه شود که داوطلب تمامی شانس های خود را در آن قرار داده و می تواند با خیال راحت انتخاب رشته خود را در سایت این دانشگاه به نشانی azmoon.org وارد نماید .

 

نحوه بررسی فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد توسط نرم افزار سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به این شکل است که انتخاب های 1 تا 100 داوطلب به ترتیب بررسی می شوند . در صورتی که ظرفیت رشته محلی توسط رتبه های بالاتر تکمیل نشده باشد در اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ آن رشته محل به عنوان قبولی داوطلب اعلام می شود . در غیر این صورت انتخاب های بعدی داوطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

سوالات متداول

 

1- کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در اختیار کدام دسته از داوطلبان قرار می گیرد ؟

کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد این کد را در انتهای کارنامه خود دریافت خواهند کرد که در این مقاله توضیحات تکمیلی ارائه شده است .

 

2- داوطلبانی که در دو کد رشته امتحانی شرکت کرده اند باید دو بار انتخاب رشته دانشگاه آزاد را انجام دهند ؟

این دسته از داوطلبان با تکمیل یک فرم اینترنتی می توانند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را به صورت مختلط با هم انجام دهند که در این مقاله توضیحات تکمیلی ارائه شده است .

 

3- فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی انجام می شود ؟

امکان انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برای داوطلبان فراهم می شود که در این مقاله لینک مستقیم دسترسی به سایت انتخاب رشته قرار گرفته است .