021 22 60 10 60 info@1shoo.ir 12 الی 19 تهران ، شریعتی
your-alt
your-alt

آزمون تیزهوشان ششم + نهم

آزمون تیزهوشان ششم + نهم

آزمون تیزهوشان یک آزمون تستی و چهارگزینه ای به منظور انتخاب دانش آموزان برای ورود به مدارس تیزهوشان در مقطع هفتم و مقطع دهم برگزار می گردد . طبیعتا آزمون تیزهوشان برای ورود به مقطع هفتم در سال ششم تحصیلی و آزمون تیزهوشان برای ورود به مقطع دهم در سال نهم تحصیلی برگزار می گردد.

مدارس تیزهوشان در قالب سازمان پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) زیر نظر ریاست جمهوری شروع به کار کرد ولی در ادامه اداره این سازمان و مدارس مربوطه به وزارت آموزش و پرورش محول گردید این مدارس به منظور شناسایی دانش آموزان توانا از نظر تحصیلی و فراهم ساختن محیطی علمی ، آموزشی و فرهنگی برای تربیت استعدادهای دانش آموزی طراحی شده است . که در ظاهر برگزاری آزمون تیزهوشان به منظور رعایت عدالت آموزشی برای ورود به این مدارس می باشد .

تیزهوشان در واقع نام مجموعه مدارسی است که با عنوان های علامه حلی ، فرزانگان ، بهشتی و … شناخته می شوند . اصولا از لحاظ دبیر مدارس غنی ای هستند و دانش آموزان با توجه به رقابت علمی سالمی که دارند جو مدرسه را شکوفا ساخته اند و معمولا خروجی این مدارس در کنکور سراسری بسیار قابل توجه است.

مینی دوره تیزهوشان تیزمکس موسسه یک شو

نحوه برگزاری آزمون تیزهوشان

در آزمون های تیزهوشان دانش آموزان برای ورود به مدارس مد نظر باید نمره تراز قبولی را کسب کنند و از نظر رتبه نیز در بین نفرات برتر برای ورود به مدارس قرار گیرند . معمولا سوالات آزمون تیزهوشان بالای 60 و کمتر از 120 عدد می باشد . دانش آموزان قبل از آزمون تیزهوشان باید اولویت‌های خود را در مدرسه‌های آن منطقه در شهر خود انتخاب کنند و بعد از اعلام نتایج در مدرسه پذیریش شده ثبت نام می‌شوند .

در آزمون تیزهوشان برای هر پایه ششم و نهم هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت، نزده بدون امتیاز و هر سه عدد پاسخ اشتباه یکی از پاسخ‌های صحیح را از بین می‌برد.

ساختار آزمون مدارس تیزهوشان ششم به هفتم

در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم معمولا 60 سوال استعداد تحلیلی که شامل سوالات هوش کلامی ، هوش منطقی ، هوش طبیعی ، هوش فنی ، هوش عددی ، هوش محاسباتی و … می باشد که دانش آموزان می توانند با حل سوالات از بهترین کتاب های تیزهوشان و شرکت در کلاس تیزهوشان در این زمینه به تسلط برسند .

و 60 سوال دیگر مربوط به سوالات سرعت و دقت می باشد در این مدل سوالات محاسبات سریع ، تشخیص سریع ، پیدا کردن راهکار ، یافتن خطاها و … مورد سوال قرار می گیرد که این مدل سوالات نیز نیازمند تمرین و تکرار می باشد

ساختار آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم

در آزمون تیزهوشان نهم به دهم از دو بخش استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی تشکیل شده است در بخش استعداد تحصیلی سوالاتی بالاتر از سطح کتاب های درسی مطرح می شود ولی ادعا این است که منبع اصلی طراحی سوالات کتب درسی می باشند البته حائز اهمیت است که این مطلب یعنی این که سرفصل و موضوعی خارج از کتب دوره اول متوسطه مطرح نمی شود مثلا در ریاضیات قرار نیست دانش آموزان به سوالات حد و مشتق پاسخ دهند ولی سوالاتی که در آزمون مطرح می شوند از سوالات کتاب درسی سطحی بسیار بالاتر دارند . دروس مورد امتحان در بخش استعداد تحصیلی شامل علوم تجربی ، ریاضی ، هدیه های آسمانی ، علوم اجتماعی و ادبیات فارسی می باشد .

مشاهده
ریاضی نهم تیزهوشان خیلی سبز

همچنین در بخش استعداد تحلیلی سوالات هوش کلامی ، هوش منطقی ، هوش طبیعی ، هوش فنی ، هوش عددی ، هوش محاسباتی و … در قالب 50 سوال مطرح می گردد که این سوالات نیز لازمه این را دارد که دانش آموزان آموزش ویژه ای دریافت کنند چرا که سوالات با روش های عادی در زمان محدود آزمون تیزهوشان قابل پاسخگویی نیستند

 

آزمون تیزهوشان موسسه یک شو

ثبت نام آزمون تیزهوشان

متقاضیان تحصیل در هر یک از پایه های هفتم و دهم مدارس تیزهوشان در صورت داشتن تمامی شرایط لازم جهت ثبت نام در این آزمون، می توانند ضمن دریافت رمز همگام جدید در اواسط فروردین ماه به سایت azmoon.medu.ir که به منظور نام نویسی هر کدام از پایه های تحصیلی در نظر گرفته شده است مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ اقدام نمایند.

زمان ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

زمان ثبت آزمون تیزهوشان در پایه های ششم و نهم متفاوت است ولی طبق روال سال گذشته احتمالا زمان ثبت نام آزمون ششم و همچنین زمان ثبت نام آزمون نهم 20 فروردین 1402 باشد . معمولا فرصت یک هفته ای برای ثبت نام در نظر گرفته می شود و طبق روالی که هرساله داشته است زمان ثبت نام نیز تمدید خواهد شد.

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

ثبت نام در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان متوسطه اول و دومنیازمند رعایت شرایط و ضوابطی است که برای تمامی دانش آموزان اجباری می باشد. دانش آموزانی که شرایط ورود به مدارس تیزهوشان و قوانین در نظر گرفته شده از سوی سازمان ملی استعدادهای درخشان برای ورودی به مدارس سمپاد را نادیده گرفته و واجد این شرایط نباشند، اجازه ثبت نامبرای قبولی در مدارس تیزهوشان دخترانه وپسرانه را نخواهند داشت.

شرایط کلی اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه ماقبل ورودی است یعنی برای ورودی به آزمون هفتم باید دانش آموز در پایه ششم اشتغال به تحصیل داشته باشد و همچنین داشتن معدل بالای 19 و یا نمره توصیفی خیلی خوب می باشد

سایت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 

برای شرکت در آزمون تیزهوشان ابتدا لازم است اقدام به دریافت رمز ورود به سامانه همگام نموده و با فراهم کردن مدارک لازم برای ثبت نام آزمون تیزهوشان به سایت ثبت نام تیزهوشان یعنی hoosh.medu.ir مراجعه کنند . در هنگام ورود به سایت بعد از بارگذاری مدارک مذکور باید فرم ثبت نام تیزهوشان را تکمیل نمایید و در مرحله بعد پس از پرداخت هزینه ثبت نام ، ثبت نام خود را قطعی نموده و رسید ثبت نام را دریافت نمایید . کخ البته توصیه اکید داریم که قبل از اقدام به ثبت نام در آزمون  دفترچه ثبت نام تیزهوشان را به دقت مطالعه فرمایید

نحوه قبولی در آزمون تیزهوشان

برای قبولی در آزمون تیزهوشان باید جزو نفرات برتری که مدرسه مد نظر را انتخاب کرده اند باشید . معمولا طبق روال هر ساله حداقل تراز قبولی تیزهوشان ششم و حداقل تراز قبولی تیزهوشان نهم در مدارس علامه حلی و فرزانگان قابل پیش بینی است و می توان تخمین قبولی تیزهوشان را انجام داد .

معمولا زمان اعلام نتایج آزمون تیزهوشان در شهریور ماه اتفاق می افتد و اگر با وجود تلاشی که داشته اید موفق به قبولی در آزمون نشده اید شما حق اعتراض به نتایج تیزهوشان را دارید و از طریق مراجع می توانید پیگیری نمایید.

مشاهده
چرا کتاب هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی انتشارات کاهه

جدای از مطالب گفته شده درباره پروسه برگزاری آزمون و نحوه پذیرش دانش آموزان در مدارس تیزهوشان ، دانش آموزان باید در نظر داشته باشند که راه های قبولی در تیزهوشان از طریق مطالعه ، شرکت در آزمون های آزمایشی تیزهوشان و از همه مهم تر شرکت در کلاس های آمادگی تیزهوشان می باشد . آکادمی تیزهوشان تیزمکس در مسیر قبولی دانش آموزان  هر ساله اقدام به برگزاری کلاس های تیزهوشان و آزمون و مشاوره مستمر برای دانش آموزان می نماید و حاصل آن قبولی دانش آموزان تیزمکسی در آزمون می باشد.

قبولی  چه برای دانش آموزان پایه ششم و چه دانش آموزان پایه نهم یک هدف قطعی بوده و اهمیت بالایی برای آن ها و خانواده های شان دارا می باشد . داوطلبان برای پذیرفته شده در این آزمون دانش آموزی باید برنامه ریزی دقیق و منظمی را برای خود در نظر بگیرند. اطلاع از منابع آزمون پایه نهم به دهم و ششم به هفتم از جمله مواردی است که می تواند به دانش آموزان در یادگیری هرچه بهتر مطالب و نکات مهم دروس کمک نماید. همچنین بهتر است دانش آموزان داوطلب از تاریخ دقیق زمان برگزاری آزمون ورودی اطلاع داشته باشند تا زمان بندی مطالعاتی خود را بر اساس این تاریخ سازماندهی نمایند. پس از شرکت در آزمون و اعلام نتایج آزمون مدارس سمپاد ممکن است برخی از داوطلبان از نمره و رتبه دریافتی خود راضی نباشد و انتظار تراز بالاتری را با توجه به پاسخ های خود داشته باشند، در چنین مواقعی این امکان برای دانش آموزان وجود دارد که به سایت ثبت نام مدارس سمپاد مراجعه کنید

البته در پایان لازم به ذکر است که همه چیز قبولی در مدارس برتر و یا رشته های برتر دانشگاهی نیست باید این سوال را اولیا از خود بپرسند : موفقیت یا خلاقیت ؟ تا به حال فکر کرده اید که آیا فردی خلاق باشید یا موفق ؟ امروزه در جامعه ای زندگی می کنیم که انسان را با توجه به دستاورد ها و خلاقیت هایش می شناسند . پدر و مادر ها نیز باید بدانند که فرزندانشان نیز در آینده از این طریق ارزیابی خواهند شد .

اما آیا تمامی والدین به فکر خلاقیت فرزندانشان هستند یا تنها بر روی موفقیت آن ها تمرکز می کنند ؟ در اینجا می توان این ضرب المثل معروف را یادآوری کرد که به جای اینکه به فرزندان خود ماهی دهید به آن ها ماهی گیری یاد دهید ، به طور مثال اغلب والدین تنها به بیست گرفتن فرزندشان فکر می کنند و تمام تمرکز خود را بر روی درس خواندن او می گذارند .واقعیت این است که گاهی پدر و مادر ها بیش از اندازه به موفقیت فرزند خود فکر می کنند که از خلاقیت او غافل می شوند که این راه صحیح نیست . این بدین معنی است که خلاقیت اهمیتی نداشته و به آن توجهی نمی کنند ، نکته مهم این است که والدین باید بدانند خلاقیت کودکان خود را پرورش دهند .می توان گفت والدین باید تمرکز خود را بر روی خلاقیت کودکان بگذارند تا آن ها بتوانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده و ذهن خود را فعال کنند . پرورش خلاقیت در کودکان از آنچه که فکر می کنید مهم تر است که متاسفانه برخی از والدین به آن توجهی نمی کنند .

مشاور

69 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...